X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Як живе і працює Національний фармацевтичний університет в умовах воєнного часу: інтерв’ю з в.о. ректора Аллою Котвіцькою

Уже рік наша країна протистоїть повномасштабному військовому вторгненню. Національний фармацевтичний університет, разом з цілою країною, долає небачені виклики, живе і працює на передовій освітнього фармацевтичного фронту. НФаУ робить свій внесок у Перемогу України і розробляє плани на майбутнє.
Журналісти редакції поспілкувались з доктором фармацевтичних наук, професором, Заслуженим діячем науки і техніки України, в.о. ректора Аллою Котвіцькою.

 

— Вельмишановна Алло Анатоліївно, 16 листопада 2017 року колектив обрав Вас ректором Національного фармацевтичного університету. Що вдалося і що не вдалося зробити за 5 років на цій відповідальній посаді?

 

— Почну з того, що свого часу я свідомо обрала професію й жодного разу не пошкодувала про свій вибір. Мій життєвий і трудовий шлях протягом чверті століття поєднаний із життям університету. Тут відбулося моє становлення як людини і фахівця, тут я переживала невдачі та раділа успіхам, помилялася, долала сумніви, зростала, надихалася прикладами учителів і колег. У 2017 році я так само свідомо і цілеспрямовано ухвалила рішення брати участь у виборах ректора Національного фармацевтичного університету. Рішення далося нелегко, але воно було виваженим і відповідальним.

Проведення виборів ректора — це був достатньо новий досвід для колективу університету. Ми опрацьовували і саму процедуру, і документальне підґрунтя, причому у досить стислі терміни, маючи лише два місяці у запасі.

Підготовка до виборів стала справжнім марафоном. Чимало днів було проведено у дискусіях, сумнівах, за роботою. У результаті моя передвиборча програма охопила всі напрями розвитку університету, розставила акценти, за якими сформувалися 11 стратегічних цілей, що поступово реалізовувалися.

За моєї каденції, відповідно до задекларованих цілей, здійснювалася робота за всіма напрямами роботи. Нарешті вітчизняна фармація має затверджений освітній стандарт; кваліфікаційна назва фахівця гармонізована з європейським простором — тепер наші випускники — фармацевти, а не провізори; ми суттєво просунулися у питаннях безперервного професійного розвитку. Це одні з ключових завдань, які ставив перед собою НФаУ у контексті впливу на формування системи вищої фармацевтичної освіти України.

В університеті створено студентоцентричний простір, де студент — головна фігура, для забезпечення потреб якої працює увесь колектив. Заплановані за цією стратегічною ціллю заходи здійснені. Це й суто утилітарні проєкти, як скажімо, запровадження портфоліо студента з метою формування пакету його особистісних досягнень для подальшого працевлаштування та спрощення алгоритму оплати за навчання. Це також і особливі проєкти, як наприклад, стипендіальний. Він стартував до 100-річчя НФаУ і реалізований у партнерстві з роботодавцями. Здібній молоді університету призначаються іменні стипендії. До проєкту долучилися найпотужніші фармацевтичні компанії та виробники України.

У питаннях удосконалення змісту та якості освіти створено гнучку систему управління змістом освітніх програм з урахуванням думок стейкхолдерів. Університет відкрив низку авторських магістерських програм на вимогу часу, наприклад, «Клінічні дослідження», «Оцінка технологій охорони здоров’я», «Фітотерапія та нутриціологія», «Управління охороною здоров’я та фармацевтичним бізнесом» та інші. Перш ніж оголосити набір за ними, нами ретельно вивчено потребу ринку праці у таких фахівцях. Тож сьогодні маємо чимало охочих навчатися за актуальними освітніми програмами.

Стосовно підтримки дослідницьких ініціатив молоді як одного з напрямів стратегічної цілі № 1, а саме створення студентоцентричного простору, то нами, зокрема, запроваджено конкурс на кращий науковий студентський гурток. Також молодь може випробувати власні сили у конкурсах «Кращий студент факультету» та «Кращий студент університету». Звісно, що в основі методології цих конкурсів лежать знаннєві критерії, однак має вагу й позанавчальна активність студента.

Так само першочергово підтримується зовнішнє науково-дослідницьке представництво молоді. Наші студенти беруть участь у багатьох конкурсах і проєктах. Із нещодавніх — участь у IV конкурсі стартап-проєктів «Спробуй і ти!». Національний фармацевтичний університет був представлений командою «MycoFuture» зі студентів факультету фармацевтичних технологій та менеджменту спеціальності «Біотехнології та біоінженерія», які розробили бізнес-модель проєкту «Біоматеріал на основі грибного міцелію MycoSub».

Грибний міцелій — екологічна та ресурсоощадна альтернатива іншим видам матеріалів, яка може застосовуватись у виробництві одягу, меблів, інвентарю, обладнання, а також у будівництві та у якості пакувальних матеріалів тощо.

У фіналі конкурсу команда НФаУ представила прототип, на виготовлення якого отримала співфінансування у півфіналі, — біоматеріал з міцелію грибів, отриманий за допомогою експериментальних прес-форм, який пропонується застосовувати як будівельний та пакувальний матеріал. За результатами конкурсу команда НФаУ посіла ІІ місце.

Сьогодні можу сказати, що задекларовані 5 років тому вектори розвитку НФаУ реалізовані на 90 %. Попри зовнішні виклики — спочатку прогнозовані, як, наприклад, погіршення демографічної ситуації, потім форс-мажорні, пандемія COVID та повномасштабна війна — НФаУ працює. Колектив збережено. Бачення подальшого розвитку є.

 

 

— У вересні 2021 року Національний фармацевтичний університет урочисто і гідно відсвяткував поважну дату — свій 100-річний ювілей. НФаУ відомий як законодавець освітніх і наукових традицій, основоположник професійного свята — Дня фармацевтичного працівника України. Чи вдається зберігати давні традиції, а можливо, і створювати нові традиції зараз, під час війни?

 

— Так, дійсно, у 2021 році наш університет відзначив свій 100-річний ювілей, до якого було реалізовано низку іміджевих заходів: від відкриття скульптурної композиції «Феномен наук про здоров’я» та закладення «Капсули часу НФаУ» до видання ювілейної медалі та створення «Генетичного коду НФаУ». Цього ж року ми відзначали 150-річчя від дня народження ідеолога й засновника НФаУ Миколи Валяшка та 75-річчя Фахового коледжу НФаУ, який разом із ще одним потужним структурним підрозділом — Інститутом підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ — утворюють замкнутий цикл підготовки фармацевтів.

Нагадаю, що у 2019 році ми виступили організаторами проведення урочистостей до 20-річчя Дня фармацевтичного працівника України. Це одна із консолідуючих традицій — шанобливе ставлення до значущих етапів та подій вітчизняної фармації. Інформаційну вагу таких традицій важко переоцінити.

Сформована багато років тому, й нині зберігається традиція участі та впливу на діяльність фармацевтичного простору України. НФаУ — серйозний «гравець» на цьому ринку, оскільки забезпечує експорт знань та компетентностей від освітньої спільноти назовні до сфери практичної фармації.

Не нова традиція — волонтерство, але суттєво употужнена за два минулих роки. Наш колектив багато років опікується допомогою Харківському спеціальному навчально-виховному комплексу № 8, дитячому хоспісу Харківської міської дитячої лікарні № 5, гематологічному відділенню КНП «Харківська міська багатопрофільна лікарня № 25». Підтримку надають як працівники, так і студенти НФаУ.

У 2020 та 2021 роках році ми співпрацювали у питаннях волонтерства з Харківським обласним центром заготівлі та переробки плазми «Харків Плазма», центром вакцинації від COVID-19 у ТЦ «Нікольський», КО «Харківський зоологічний парк».

Під час російсько-української війни, від 24 лютого 2022 року, місія і внесок волонтерів у перемогу стали надзвичайно важливими. У реаліях війни вітчизняні фармацевти здійснюють освітній процес, забезпечують цілодобову роботу аптек, працюють за «першим столом» та на виробництві, сортують ліки, розвантажують гуманітарку, долучаються до роботи волонтерських штабів.

Наприкінці лютого у нашому університеті був утворений і розпочав роботу волонтерський штаб НФаУ.

Його першочерговими задачами були визначені такі: забезпечення продуктами й гігієнічними засобами студентів та їхня евакуація. За зверненнями підтримка надавалася викладачам і співробітникам університету. Здійснювалася фармацевтична опіка нав-
чально-виховного комплексу № 8, надавалася підтримка родині засновника НФаУ Миколи Валяшка. У питаннях гуманітарного забезпечення Волонтерський штаб НФаУ працював у тісному співробітництві з ГО «SOME PEOPLE». До волонтерського руху університету доєдналися викладачі, співробітники і студенти, які продемонстрували активну позицію. Від травня 2022 року викладачі та співробітники НФаУ на волонтерських засадах почали працювати на 2-му регіональному складі лікарських засобів.

Безперечно, університет зберігає традиції якості освіти, високого рівня наукових досліджень. Ми перелаштували освітній процес та адміністрування університету на функціонування у дистанційному форматі без втрати якості. Крім освітньої підготовки, звичними стали проведення у ZOOM-конференціях засідань Вчених рад, ректорату, захистів наукових робіт, участь у форумах, конференціях… До речі, у нас створено, апробовано й запроваджено процедуру онлайн-голосувань при ухваленні колегіальних рішень, скажімо, при проведенні конкурсу на посади НПП. Процедура легітимна, прозора, таємність волевиявлення забезпечено.

Збережено традиції проведення рейтингу кафедр та НПП, щоправда, так само онлайн. «Безконтактне» життя змусило нас пришвидшити роботу над системами автоматизованого управління, зокрема, створення модуля з портфоліо викладачів, яке задумане як інструмент автоматичного обліковування результатів роботи НПП. Це також поява нової традиції — електронне рейтингування НПП та кафедр.

До 2020 року університет не зазнавав такого відчутного впливу, який завдали нам пандемія COVID та повномасштабна війна. Колектив зміг швидко відкоригувати свою діяльність. І це, напевно, також нова традиція — стійкість і непохитність.

 

 

— Нове сторіччя для НФаУ розпочалося з надзвичайно складних викликів — повномасштабного військового вторгнення країни-агресора. Які рішення Вам як ректору університету фронтового міста довелося ухвалювати у перші дні війни? Які першочергові завдання вирішувати?

 

— Першочерговим завданням стала безпека наших студентів! Це було головним у перші дні війни. У ході підготовки евакуації нашої молоді університет організував укриття у гуртожитках, забезпечив харчуванням і всім необхідним. Тим часом вирішувалися питання, як, куди, яким чином евакуювати студентів? Три головні питання, на які нашаровувалися ціла низка інших, дотичних до них.

Кожен десятий студент НФаУ — іноземець. Це понад тисяча громадян інших держав. Тож на порядку денному гостро стояло питання щодо їхньої евакуації. Вони потребували особливої підтримки й допомоги, бо доправити їх додому було ще складніше, аніж вітчизняних студентів.

Необхідно було звірити кадровий склад, вирішити питання щодо відновлення освітнього процесу дистанційно. Був проведений аудит щодо критично необхідних для забезпечення життєдіяльності університету працівників. Із деякою частиною працівників, це переважно навчально-допоміжний персонал, університет був вимушений тимчасово призупинити трудові договори. Цього вимагали економічні чинники.

Крім того, серед першочергових рішень було збереження матеріально-технічної бази, зокрема, серверної інфраструктури.

Попри все, у 2022 році університет здійснив два випуски фахівців. Взимку ми традиційно вручаємо дипломи випускникам, які навчалися заочно, влітку — молоді, які вчилася за денною формою. Цьогоріч випуск — вагома як для молодого фахівця, так і для університету подія — став достатньо серйозним випробуванням. Проректорський корпус, деканати, центр інформаційних технологій ретельно опрацювали це питання. Для випускників були підготовлені електронні версії дипломів та забезпечено централізоване отримання дипломів із використанням хмарної платформи Google-диск. Для випускників денної форми, які складали державну атестацію влітку, вона була організована з використанням онлайн та дистанційних технологій, із забезпеченням надійної автентифікації. Тут нам допоміг досвід «ковідного» 2020-го.

Це були непрості завдання, які розв’язувалися спільними зусиллями колективу. Рішення необхідно було ухвалювати «з коліс», оперативно. Швидко змінювана ситуація потребувала утримання під контролем, ухвалення відповідальних, ефективних адміністративних рішень. Саме тому, як ректор, я навіть не розглядала інші варіанти, крім залишатися працювати у Харкові. Так є і сьогодні.

 

— Завдяки чому НФаУ вдалося швидко відновити освітній процес?

 

— У цьому допоміг досвід роботи з дистанційними технологіями.

У 2007 році у НФаУ стартував педагогічний експеримент щодо впровадження очно-дистанційного навчання для здобувачів вищої освіти освітньої програми «Фармація» спеціальності 226 Фармація, промислова фармація за заочною формою підготовки.

До 2015/2016 навчального року, коли ми здійснили перший набір студентів, було створено підґрунтя у вигляді організаційного, матеріально-технічного та кадрового забезпечення. До речі, за цей час підготовлено майже 150 фахівців, які навчалися із застосуванням дистанційних технологій.

Цей досвід допоміг нам у 2020 році, коли світ переживав пандемію COVID. Тоді ми призвичаїлися до роботи у «безконтактних» комунікаціях, разом із усієї системою вищої школи опрацьовували нові формати. В університеті були забезпечені суворі заходи щодо запобігання поширенню коронавірусу. Вважаю, що наш колектив упорався із цим гідно, оперативно реагуючи на вимоги державних установ. До речі, саме Національний фармацевтичний університет став першим у системі медичних ЗВО, який здійснив повну вакцинацію працівників.

У 2020 році ми максимально посилили увагу до дистанційного навчання й охопили дистанційними курсами усі спеціальності. Всупереч невизначеності, навесні 2020 року університет упевнено перелаштувався на дистанційний освітній процес, влітку провів онлайн державну атестацію.

Вже наприкінці 2020 року розробкою дидактичного наповнення, педагогічних сценаріїв, методичних рекомендацій до дистанційних курсів опікувалися всі кафедри, і приблизно половина НПП пройшли підготовку або підвищення кваліфікації з питань навчання із застосуванням дистанційних технологій.

На сьогодні ми суттєво просунулися у цьому напрямі й маємо дійсно унікальний досвід, сертифікованих т’юторів, відповідне методичне забезпечення. Саме тому суто організаційно відновити освітній процес навесні 2022 року, у турбулентній ситуації, нам вдалося досить швидко.

 

 

— Чи вдалося зберегти колектив науково-педагогічних працівників?

 

— Так, колектив НПП НФаУ збережено. Частина наших професорів і доцентів були змушені покинути рідні домівки. Хтось втратив житло, комусь довелося перевозити у більш безпечне місце дітей та батьків. Ті, хто знаходиться в Україні, працюють дистанційно. Щодо перебування за кордоном — за межами нашої держави знаходиться незначна кількість НПП. Однак дехто вже повернувся, дехто планує найближчим часом. Наші викладачі — це золотий фонд освітньої фармації. Тож і студенти, і колеги чекають всіх додому — до рідного університету.

 

— Які рішення Вам доводиться ухвалювати зараз, коли війна ще триває?

 

— Сьогодні доводиться ухвалювати рішення переважно із площини кризового менеджменту, головні виміри якого «вчора-сьогодні-завтра». Як і інші ЗВО, маємо певні фінансові труднощі. Але наш колектив зробив усе можливе, щоб здійснити набір студентів на поточний навчальний рік. Вступна кампанія здійснювалася у кілька «хвиль». Наша спеціальність завжди була затребуваною, а у нинішніх умовах вона є критично необхідною, тож ми були зобов’язані утримати безперервність забезпечення кадрами фармації.

Задля забезпечення кадрами фармації, яка сьогодні цього гостро потребує, ми взаємодіяли з МОН та МОЗ України щодо збільшення місць державного замовлення на підготовку фармацевтів, брак якого протягом багатьох років відчувала фармацевтична освіта. Наприклад, у 2018 та 2019 роках, як і тривалий час до цього, державне замовлення знаходилося у межах 10 місць. На кількість місць державного замовлення впливав той факт, що в Україні неухильно зменшувалася кількість аптек комунальної власності. Це негативна тенденція, яка продемонструвала хибність державної політики вже у 2020 році. Ми неодноразово зверталися до МОЗ України з обгрунтуванням необхідності збільшити державне замовлення, а також зберегти мережу комунальних аптек. Лише з 2020 року почалося поступове збільшення обсягу державного замовлення, спочатку до 20 місць. У 2021-му — до 50 місць.

2022 рік беззаперечно визначив необхідність функціонування комунальних аптек та підготовки для них кадрового потенціалу. На противагу приватним, значна частина яких згорнула свою діяльність, саме комунальні аптеки продовжили працювати в умовах воєнного стану, забезпечуючи населення ліками та виконуючи головну соціальну функцію — бути закладом охорони здоров’я.

У 2022 році НФаУ отримав державне замовлення на підготовку кадрів у обсязі 120 місць: за спеціальністю 226 Фармація, промислова фармація — 105, за спеціальністю 227 Фізична терапія, ерготерапія — 10 місць, за спеціальністю 224 Технології медичної діагностики та лікування — 5 місць.

Хочу висловити вдячність МОЗ України за посилення уваги до фармацевтичного сектора, розуміння щодо необхідності відновлення мережі комунальних аптек, підтримку фармацевтичної освіти.

Національний фармацевтичний університет виконав державне замовлення у повному обсязі. Думаю, це промовистий факт.

 

— 2022 рік — це рік важких випробувань. Але цей рік багато чому навчив українців: об’єднуватися, допомагати один одному і вірити в свою державу. Що вдалося і що не вдалося зробити НФаУ і особисто Вам у 2022 році?

 

— НФаУ живе і працює в умовах воєнного стану. Частина наших студентів і співробітників захищають країну на фронті. На жаль, гіркі втрати не оминули наш університет.

Війна дещо змістила пріоритети, деякі цінності посилила, деякі, що видавалися важливими, зробила дрібними й не вартими уваги. Ми змінилися. Ми об’єдналися. Ми маємо спільне для всіх бажання і працюємо, щоб воно здійснилося.

Викладачі, що знаходяться у Харкові чи тимчасово переїхали до інших регіонів України, проводять дистанційно заняття, продовжують наукові дослідження на основі договорів про співпрацю з іншими університетами та фармацевтичними виробництвами. Студенти готові отримувати знання, викладачі готові працювати — онлайн, в умовах обмеженого доступу до зв’язку та електроенергії. Треба вийти на лекцію — заряджають ноутбуки від автомобільних акумуляторів. Поки є світло, проводять заняття, потім їдуть по родичах та знайомих, у яких на даний момент є електропостачання, у інші райони міста. Що це, як не патріотизм викладачів? Нам вдалося зберегти неперервність фармацевтичної освіти і свій університет.

У 2022 році завершилася моя каденція, сплив термін мого перебування на посаді ректора НФаУ, і наразі НФаУ мав уже провести нові вибори. На сьогодні маємо «в.о. ректора», оскільки, як визначено чинною нормативною базою, під час воєнного стану вибори не можуть бути проведені. Поточна ситуація у країні, на жаль, не дозволяє поки що прогнозувати, скільки часу це триватиме.

 

— Національний фармацевтичний університет відомий в Україні та за її межами як флагман фармацевтичної науки. Що зробили науковці університету для захисників України?

 

— Національний фармацевтичний університет має у своєму портфелі цілу низку лікарських засобів, які визнані національними брендами. І наукові дослідження не припиняються. Свої знання для допомоги захисникам України університет трансформував у два нових препарати.

Мова йде про кровоспинний засіб місцевої дії з антисептичним ефектом «Plantor» та засіб для профілактики відморожень «Глюцинковіт». Розробниками ліків виступили завідувач кафедри фармакології та фармакотерапії НФаУ, професор, доктор медичних наук Сергій Штриголь та доктор фармацевтичних наук, професор кафедри фармакогнозії НФаУ Олег Кошовий.

«Plantor» — оригінальний представник нової фармакологічної групи гемостатиків контактної дії (гемостопів). Препарат рятує життя в польових умовах, коли утруднений процес евакуації пораненого до шпиталю. Особливість ефекту цього препарату полягає в тому, що швидко утворений згусток крові добре утримується в рані, запобігаючи кровотечі, залишається в ній тривалий час без запальної реакції і легко видаляється при подальшій хірургічній обробці. Час зупинки кровотечі при застосуванні «Plantor» становить у середньому 4 хв. при нормативі для подібних засобів до 13 хв.

Препарат зареєстрований в Україні й виготовляється виключно для потреб захисників України на фронті.

«Глюцинковіт» — препарат нової групи фригопротекторів, що збільшує опірність організму до впливу холоду. Він містить глюкозаміну гідрохлорид, що має виразні фригопротекторні властивості, три вітаміни, що доповнюють дію глюкозаміну (аскорбінова кислота, рутин, рибофлавін), і цинку піколінат, який має імуномодулювальні властивості.

За розробку цих ліків у рамках реалізації міжнародного благодійного проєкту щодо забезпечення українських військових необхідними ліками Сергій Штриголь та Олег Кошовий отримали подяки від Благодійного фонду «Волонтери світу».

 

 

— Національний фармацевтичний університет має потужне студентське самоврядування. Як працює студентське самоврядування під час війни?

 

— Студентське самоврядування НФаУ — це сильна, розумна, активна молодь, як власне, студентство НФаУ в цілому. Представники студентського самоврядування практично з перших днів війни долучилися до проведення інформаційної кампанії НФаУ, почали писати власні есе у соцмережах, підтримувати один одного, тому, з оглядом на певні організаційні труднощі, швидко повернулися до щоденних турбот. Їхня самоорганізованість, ініціативність радують. Ця молодь знає, у якому напрямі рухається й має чітке уявлення щодо того, чого прагне. Вона має вірні цінності й цілі!

Студентське самоврядування в нашому університеті завжди було впливовим і активним. Спільнота студентів представлена в усіх колегіальних органах НФаУ, як того й вимагає чинне законодавство. Незважаючи на важкий час, 12 жовтня 2022 року у онлайн-форматі були проведені чергові вибори делегатів серед здобувачів вищої освіти до конференцій студентського самоврядування та трудових колективів факультетів, Вчених рад факультетів.

Як і до війни, студентське самоврядування активно працює, ініціює проведення флешмобів та конкурсів, інформаційних заходів, допомагає у презентації НФаУ та професії фармацевта.

Пишаємося тим, що наші студенти стали переможцями та лауреатами конкурсу «Молода людина року 2022», який проводиться у межах реалізації міської програми «Молодь Харкова». Наші студенти гідно представили НФаУ в номінаціях «Студенти закладів вищої освіти І-ІІ рівнів акредитації», «Студенти (курсанти) закладів вищої освіти ІІІ-ІV рівнів акредитації», «Наукова діяльність», «Волонтерська діяльність». Це є демонстрацією активної життєвої позиції нашої молоді. Це не може не надихати.

На задоволення запитів студентської молоді, НФаУ завжди організовував різноманітні зустрічі з представниками практичної фармації. Це можливість прямих діалогів студентів із роботодавцями, які, за відгуками молоді, є корисними для орієнтації у професії.

Останнім часом ці зустрічі відбуваються онлайн. Так, восени відбулася онлайн-зустріч із фахівчинею відділу підбору та адаптації АТ «Фармак» Іриною Воскрес, у ході якої студенти мали нагоду ознайомитися з діяльністю вітчизняного фармацевтичного гіганта, зокрема, й навчальними проєктами для молодих фахівців та можливостями кар’єрного росту на підприємстві.

Вважаю, що партнерство нашого університету із провідними фармацевтичними підприємствами, зокрема у освітньо-інформаційних питаннях — запорука успішного функціонування і університету, і практичної фармації.

Студентське самоврядування НФаУ ініціювало проведення заходів до Міжнародного дня студента. Відбувся онлайн «Farm battle», до якого долучилися всі факультети. Організатори провели інтелектуальну гру Quiz із запитаннями з історії України, історії фармації та НФаУ. Учасники команд отримали сертифікати на онлайн семінар-тренінг зі стратегічного менеджменту, онлайн-екскурсію до інтерактивного музею «D.S. Таємна аптека», онлайн-тренінг з надання першої домедичної допомоги.

До Міжнародного дня студента відбулася також зустріч студентського самоврядування з ректором, у рамках якої було обговорено низку нагальних питань, та вручення подяк фармацевтичній молоді від Харківської міської ради — за активну громадянську позицію і формування інтелектуального потенціалу України. Подяками відзначено 4 студентів НФаУ. Двоє студентів отримали подяки особисто. Подяки ж для двох студенток, які стали до лав ЗСУ та не були присутніми на зустрічі з мером Харкова Ігорем Тереховим, отримала ректор. Ми урочисто вручимо їх нашим дівчатам-захисницям, коли вони повернуться на навчання.

Студентське самоврядування — активна і дуже креативна молодь. До Міжнародного дня студента вони ініціювали проведення електронного флешмобу #ястудентнфау. Наші соціальні мережі вибухнули яскравими, змістовними відеосюжетами та світлинами студентського життя. Це ілюстрація любові до свого університету, фармації, України. Переконана, що ми маємо дякувати нашій фармацевтичній молоді за те, що дає привід пишатися нею, змушує поглянути на те, чим вона живе, з іншого ракурсу.

Незвичайним виявився ще один проєкт до Міжнародного дня студента — «Чародійна школа науки «Pharmaceutical Hogwarts» за мотивами «Гаррі Поттера». Креативна фармацевтична молодь представила роботи на тему «Нефармацевтичні винаходи фармацевтів». Проєкт відбувся онлайн, конкурсні відеороботи та есе розміщувалися у соцмережах, а переможець визначався за кількістю «вподобайок» під кожною роботою.

За ініціативи студентського самоврядування у нашому університеті вже кілька років поспіль відбуваються зустрічі ректора зі студентами першого курсу «100 днів в НФаУ: мотивація та її реалізація». Ми не відступили від традицій проведення цієї зустрічі, однак цьогоріч вона відбулася також онлайн.

Вважаю таку взаємодію з молоддю надзвичайно важливою. Це змістовні та результативні зустрічі, під час яких обговорюються питання, що хвилюють студентство. І повірте, цих питань завжди було чимало, а наразі стало ще більше — через інші формати навчання, роботи, дозвілля. Університет і я особисто не полишаємо поза увагою потреби студентства.

 

— Слово «фармація» жіночого роду. Ви ж перша жінка-ректорка, лідерка, яка надихає багатьох. А що надихає особисто Вас?

 

— Так, справді, за 100-річну історію біля «керма» університету були переважно ректори-чоловіки. Але у часи другої світової війни нашу Alma Mater вже очолювала жінка — Марія Волинська.

Сьогодні Україна протистоїть відкритій агресії сусідньої держави. Надважкий час, який зцементував українців, висунув на перший план спільні орієнтири — свободу, незалежність, патріотизм. Маємо засвоювати історичні уроки та йти власним шляхом. І ми це робимо, бо гідні бути вільними.

Якби у мене запитали, які головні слова року 2022, мабуть, я б віддала перевагу таким: «запас міцності». Про це свідчать загальні суспільні тенденції та сила прагнення до Перемоги. Про це свідчить і єдність команди НФаУ. Відтак, відповідь на запитання «Що надихає мене?», є такою: «Колектив університету». Він надихає та надає впевненості. «Спільнота студентів». Вони діляться своєю енергією та цілеспрямованістю. «Фармацевтичний університет». Це моє місце сили.

 

 

— Зараз всі українці впевнені, що 2023 рік стане переможним. Які плани має НФаУ після Перемоги України?

 

— Думаю, що вітчизняна вища школа тривалий час відчуватиме певну анемію й потребуватиме відновлення. Необхідно буде вибудовувати таргетну «терапію» — за кожним напрямом, у взаємодії держави та освітянської спільноти.

Якщо ми говоримо про цілі саме НФаУ, то, насамперед, це повернення до аудиторій та лабораторій студентства і викладачів. Потребуватиме чималих зусиль відновлення контингенту іноземних студентів. І це не до питання про суто Національний фармацевтичний університет. Це до питання про відновлення статусу Харкова як студентської столиці та іміджу України у міжнародному освітньому просторі.

Важливо забезпечити швидке повернення до довоєнного рівня наукових досліджень та поширення наукових знань й масштабувати їх. Маємо також завершити роботу щодо представленості єдиного вітчизняного фармацевтичного університету у міжнародних рейтингах. Не встигли у 2022-му.

Вважаю, що потрібно буде вшанувати фармацевтів, які захищали Україну. Можливо, у вигляді меморіального комплексу. Але незалежно від формату — обов’язково! Це звитяжне покоління стрижневої професії охорони здоров’я.

Не втомлюся повторювати, що колектив НФаУ — не просто особовий склад університету чи колектив фахівців, які об’єднані спільністю діяльності. Це команда, у якій три чверті — випускники НФаУ, які, як і я, виросли у цьому університеті, люблять його, віддані йому. Саме тому вирішення завдань будь-якої складності з такою командою є швидким, конструктивним, результативним.

Все залежить від нас, бажання і сили будувати майбутнє. Ми їх маємо, і всі втрачені можливості обов’язково надолужимо після війни.

Все буде Україна!

В.о. ректора НФаУ
Алла Котвіцька

 

Поділитися статтею з друзями