X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


ВОДА ІЗОТА: ЗРУЧНИЙ СПОСІБ ПОЛЕГШИТИ ПЕЧІЮ У ВАГІТНИХ

Печія спостерігається приблизно у 45 % жінок під час вагітності за будь-якого її терміну, але частіше у II і III триместрах. За відсутності токсикозу в першій половині вагітності, печія починає турбувати вагітну приблизно з 20-22 тижнів, проте вона виникає періодично і може бути проявом підвищеної чутливості організму майбутньої матері до різних продуктів харчування. З 30-го тижня на часту печію скаржаться близько 1/3 всіх вагітних [1, 2].

 

Причини печії у вагітних [2, 3]:

  • збільшення розмірів вагітної матки, яка чинить тиск на шлунок, що викликає потрапляння закисленого вмісту шлунку до стравоходу. Така ситуація найчастіше спостерігається у другій половині вагітності;
  • підвищення рівню прогестерону. Він розслаблює м’язи матки, готуючи її до пологів та одночасно розслаблює клапан між шлунком і стравоходом. Внаслідок цього шлунковий вміст піднімається вгору, викликаючи відчуття печії;
  • високий індекс маси тіла перед вагітністю та значне його збільшення під час вагітності;
  • підвищення кислотності шлункового соку, пов’язане зі збільшенням рівня гастрину в крові внаслідок його додаткової продукції плацентою та плодом;
  • токсикоз із частою блювотою і, отже, подразненням стравоходу блювотними масами;
  • підвищення кислотності шлункового соку, пов’язане зі збільшенням рівня гастрину в крові внаслідок його додаткової продукції плацентою та плодом;
  • зміна звичного стереотипу харчування та рухового режиму під час вагітності;
  • рецидив чи маніфестація захворювань, симптомом яких є печія (езофагоспазм, виразкова хвороба, гастродуоденіт, функціональна диспепсія, дисфункціональні розлади біліарного тракту тощо).

 

Основні клінічні прояви печії у вагітних:

  • відчуття печіння або біль у грудній клітці;
  • відчуття переповнення, важкості або роздутості в епігастрії;
  • відрижка;
  • відчуття, що їжа піднімається по стравоходу.

Причиною печії у вагітних зазвичай виступає гормональна перебудова, і одразу, після пологів даний симптом зникає. Однак, печія може бути проявом певних захворювань, що потребують детальної діагностики та лікування.

 


ЦЕ ВАЖЛИВО!

Якщо печія виникає два або більше разів на тиждень понад 4-8 тижнів це гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). ГЕРХ — одна з найчастіших патологій у структурі кислотозалежних захворювань органів травлення в різних триместрах вагітності, а її частота зростає з прогресуванням вагітності [1, 2].

Окрім цього, до позастравохідних проявів ГЕРХ, основним симптомом якої є печія, відносять: кардіальні (біль у грудях), бронхолегеневі (існує зв’язок між нападами бронхіальної астми та закиданням кислоти в стравохід), лорфарингеальні (кислотний рефлюкс може бути причиною захриплості голосу, хронічного фарингіту тощо), стоматологічні (ерозії емалі зубів та слизової оболонки ротової порожнини, карієс) [4].


 

Печія у вагітних у більшості випадків є проявом ГЕРХ

Лікування печії у вагітних :

Терапевтичні заходи повинні бути направлені на максимальне посилення факторів захисту від рефлюксу та ослаблення агресивного кислотно-пептичного фактору, вони повинні починатися з дотримання рекомендацій щодо зміни стилю життя та дотримання дієти. Фармакотерапевтичні підходи лікування печії у вагітних мають базуватися на ефективному впливі на основні патогенетичні механізми гастроезофагеального рефлюксу, сприяти послабленню агресивних властивостей рефлюктату та ефекту «кислотної кишені», а також посилення факторів захисту слизової оболонки стравоходу [9].

Слід зазначити, що у 30-50 % жінок покращення самопочуття та якості життя (зменшення проявів печії під час вагітності) відбувається на фоні прийому лише антацидів

Однак у період вагітності багато жінок намагаються не застосовувати або зменшити дозу медикаментозного лікування [9].

Одним із альтернативних підходів до полегшення симптомів печії у вагітних є застосування мінеральних гідрокарбонатних вод, оскільки вони мають таку саму буферну ємність зі здатністю нейтралізувати соляну кислоту шлункового соку, як і певні антацидні лікарські засоби [9]. До такого адаптованого продукту відноситься вода ІЗОТА від вітчизняного фармацевтичного виробника компанії «ЮРІЯ-ФАРМ» — слабогазований безалкогольний напій, спеціально адаптований для полегшення симптомів печії та покращення травлення [10].

 

Склад води ІЗОТА [9, 10]:

  • натрію гідрокарбонат (стабільна кількість до 2500 мг/л) — допомагає збалансувати кислотність;
  • натрію хлорид — сприяє зниженню продукції шлункового соку та кислотності;
  • магнію хлорид гексагідрат — поліпшує перистальтику кишечника, покращуючи процес травлення;
  • калію хлорид — покращує роботу нирок та сприяє виведенню зайвих солей з організму, забезпечуючи електролітний баланс в організмі, а також полегшує процес травлення;
  • кальцію хлорид дигідрат — бере участь у синтезі ферментів та покращує процес травлення.

Враховуючи склад води ІЗОТА можна стверджувати про її наступні фармакологічні ефекти, які сприяють посиленню захисту слизової оболонки стравоходу від пошкоджень, викликаних кислотним рефлюксом [9]:

  • антацидний — за рахунок нейтралізації шлункової кислоти;
  • сприяє покращенню травлення за рахунок адаптованого складу та великої поверхні контакту зі слизовою шлунка.

 


ЦЕ ВАЖЛИВО!

Мінеральні води, багаті бікарбонатами, десятиліттями використовуються для симптоматичного лікування шлунково-кишкових розладів, включаючи печію. STOMACH STILL — перше багатоцентрове подвійне сліпе рандомізоване плацебо-контрольоване дослідження, в якому взяли участь 148 дорослих пацієнтів зі скаргами на часті епізоди печії протягом 6 місяців і без помірного/тяжкого рефлюкс-езофагіту. Протягом 6 тижнів 73 пацієнта вживали по 1,5 л щоденно води, а контрольна група (75 осіб) — приймали плацебо. Задля виявлення ефективності проведеної терапії з діагностичною метою використовували опитувальних рефлюксної хвороби (RDQ) для печії. Покращення якості життя під дією адаптованої води порівняно із плацебо було зареєстровано для критеріїв «проблеми з їжею», «емоційний дистрес» та «життєздатність». Середнє використання лікарських засобів із швидкою дією для лікування печії знизилося з 0,73 таблетки/день на початку дослідження до 0,47 таблетки/день на 6-му тижні в групі пацієнтів, які вживали воду, тоді як у групі плацебо воно залишалося незмінним протягом усього періоду спостереження. Отже, проведене дослідження дозволяє зробити висновок, що мінеральна вода з бікарбонатами є дієвою альтернативою лікуванню хімічно визначеними препаратами у пацієнтів, які страждають від печії, і має відмінну переносимість [9].


 

ЗАСТОСУВАННЯ ВОДИ ІЗОТА Є ЗРУЧНИМ СПОСОБОМ УСУНЕННЯ ПЕЧІЇ У СТРАВОХОДІ, А ТАКОЖ ЗМЕНШЕННЯ В НЬОМУ КОНЦЕНТРАЦІЇ ШЛУНКОВОГО СОКУ [9].

 

ПЕРЕВАГИ води ІЗОТА:

  •  розроблена фармацевтичною компанією;
  •  спеціально адаптований склад сприяє зменшенню проявів печії та нормалізує травлення;
  •  має швидку дію – завдяки великій площі контакту з кислим середовищем шлунку, Ізота швидко нейтралізує кислоту;
  •  рекомендована для щоденного вживання у випадках періодичної появи симптомів печії дорослим і дітям;
  •  до складу Ізоти входить натрію гідрокарбонат (сода), який взаємодіє з кислотою в шлунку, зменшуючи симптоми печії;
  •  легко п’ється і поступово полегшую симптоми печії.

 

Згідно рекомендаціям Європейського агентства з безпеки харчових продуктів (EFSA) та керуючись референтними значення, РЕКОМЕНДОВАНИМ є вживання напою ІЗОТА щоденно в наступних максимально безпечних добових дозах для різних вікових груп [11]:

  • Діти від 7 до 11 місяців — 1/4 пляшки
  • Діти від 1 до 3 років — 1 пляшка
  • Діти від 3 до 11 років — 2 пляшки
  • Підлітки від 12 до 17 років — 3 пляшки
  • Дорослі від 18 років — до 5 пляшок

 

У разі, якщо печія є ознакою функціональних змін, можна розглянути вживання води з адаптованим складом ІЗОТА. Адже вміст мінеральних компонентів та великої площі контакту цієї води із кислим вмістом призводить до швидкого ефекту від її вживання. Крім цього, відмічається високий профіль безпеки та відсутність синдрому «рикошету».

 

Вживання води ІЗОТА сприяє нейтралізації шлункової кислоти (антацидний ефект), прискоренню кліренсу стравоходу та спорожнення шлунка, посиленню перистальтики кишечника (прокінетичний ефект) і, як наслідок, захисту слизової оболонки стравоходу від ушкоджень, викликаних кислотним рефлюксом. Слід зазначити, що саме використання адаптованої води є найдоступнішим способом усунення печіння у стравоході, а також зменшення в ньому концентрації шлункового соку [9].

 

Розроблена фармацевтичною компанією вода ІЗОТА є зручною у застосуванні в будь-який період доби, має приємні органолептичні властивості та покращує якість життя під час вагітності.

 

Література:

  1. Naumann C. R., Zelg C., Napolitano P. G., Ko C. W. Nausea, vomiting, and heartburn in pregnancy: a prospective book at risk, treatment, and outcome. J Mater Fetal Nco natal Med. 2012. Vol. 25 (8). P. 1488–1493.
  2. Ramu B., Mohan P., Rajasekaran M. et al. Prevalence and risk factors for gastroesophageal reflux in pregnancy. Indian J. Gastroenterol. 2011. Vol. 30 (3). P. 144–147.
  3. Fil S., Malfertheiner M., Costa S. D., Monkemuller K. Handling of the gastroesophageal reflux disease (GERD) during pregnancy-a review. Geburtshilfe Neonatol. 2007. Vol. 211. P. 215–23.
  4. Медичний семінар «Печія у вагітних: міфи, реальність та ТОП-10 способів зменшити печію…». URL: https://www.youtube.com/watch?v=OefTws3Ykcw
  1. Зубаренко О. В., Кравченко Т. Ю., Лосєва К. О. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба у дітей: сучасний погляд на патогенез і клініку. Здоров’я дитини. 2012. № 1 (36). URL: https://web.archive.org/web/20151224104450/http://www.mif-ua.com/archive/article/26039
  2. National Guideline Alliance (UK). Management of heartburn in pregnancy: Antenatal care. London: National Institute for Health and Care Excellence (NICE); August 2021.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK573943/pdf/Bookshelf_NBK573943.pdf
  3. Jones R., Junghard O., Dent J., et al. Development of the Gerd-Q, a tool for the diagnosis and management of gastro-oesophageal reflux disease in primary care. Aliment. Pharmacol. Ther. 2009. Vol.30. P. 1030–1038.
  4. Richter J. E. Gastroesophageal reflux disease during pregnancy. Gastroenterol. Clin. North. Am. 2003. Vol.32. P. 235–261.
  5. Давидова Ю. В., Лиманська А. Ю. Печія у вагітних: питання та відповіді. Здоров’я України. 2024. № 3.
  6. Електронний ресурс https://www.uf.ua/simejnyj-likar/izota-tvoya-voda-yakshho-turbuye-pechiya/
  7. Електронний ресурс https://www.uf.ua/simejnyj-likar/izota-tvoya-voda-yakshho-turbuye-pechiya/

 

Поділитися статтею з друзями