Очні краплі «Хіло-комод» – незамінний помічник в лікуванні синдрому сухого ока
У сучасному світі робота, навчання, спілкування і розваги тісно пов’язані з гаджетами і цифровими технологіями, при цьому часто страждає зір. Синдром сухого ока можна віднести до «хвороб цивілізації», що пов’язані з науково-технічним прогресом. За даними ВООЗ, кожного року близько 300 мільйонів людей скаржаться на погіршення зору, з них майже 30 % дорослого населення страждають саме на синдром сухого ока. Ця патологія знижує зорову працездатність людини, викликає дискомфорт, погіршує якість життя, і в разі тривалого ігнорування її проявів може призвести до тяжких захворювань ока, які спричиняють стійке зниження і навіть втрату зору.
Комп’ютерний зоровий синдром — це стан, який виникає у людей при тривалій роботі за комп’ютером на близькій відстані. Ця патологія призводить до зорової втоми, тривалого головного болю і навіть втрати зору. Почервоніння очей, відчуття сухості та чужорідного тіла після тривалої роботи на близькій відстані перед монітором — це перші прояви комп’ютерного синдрому. Однак багато людей, які довго страждають від цього синдрому, не звертаються за медичною допомогою. Тільки тоді, коли ситуація сильно погіршується, пацієнти звертаються до лікаря [1].
ЦЕ ЦІКАВО!!!
Людське око здатне розрізняти 30–250 тонів кольору і близько 10 мільйонів змішаних відтінків;
- жінки моргають у 2 рази частіше за чоловіків;
- у людини, яка працює за комп’ютером, очі 20 тисяч раз перефокусовуються з комп’ютера на папір або клавіатуру;
- повна адаптація ока до темряви займає 30–50 хвилин;
- при швидкому читанні очі втомлюються менше, ніж при повільному;
- протягом 12 годин людина у середньому моргає 25 хвилин;
- чоловіки в середньому плачуть 7 разів на рік, жінки — 47 разів.
Згідно з дослідженнями, близько 70 % людей, робота яких пов’язана з комп’ютером, страждають на комп’ютерний зоровий синдром [1]. Світова статистика свідчить, що тривала щоденна робота за комп’ютером призводить до розвитку цього синдрому у 64–90 % людей. Спочатку симптоми порушення зору мають тимчасовий характер, але згодом синдром прогресує. Тривала робота за комп’ютером потребує високої зосередженості на інформації, що з’являється на моніторі. При цьому очі перенапружуються, внаслідок чого зір може погіршитися. Симптоми ураження очей можуть не регресувати навіть після тривалого відпочинку від впливу комп’ютера [2].
ЦЕ ЦІКАВО!
Термін «комп’ютерний зоровий синдром» (Computer Vision Syndrome) був вперше впроваджений у медичну практику в 1998 р. Американською асоціацією оптометристів і вважається професійним захворюванням.
Головною причиною виникнення комп’ютерного синдрому є тривала фіксація погляду на монітор пристрою (телефона, ноутбука, комп’ютера), внаслідок чого різко зменшується кількість моргальних рухів повік (за оцінками дослідників, моргання зменшується в 10–15 разів). Людина настільки сконцентрована на своїй роботі, що не може контролювати частоту моргання. Як результат, очна щілина довго залишається відкритою, що веде до швидкого пересихання очної поверхні внаслідок порушення слізної плівки. Через відсутність слізної рідини у першу чергу страждає рогівка, що викликає неприємні відчуття в оці і нечіткість зору. Згодом виникає почервоніння очей внаслідок розширення кон’юнктивальних судин. Отже, головною небезпекою для зору є не випромінювання від монітора комп’ютерна, а зниження необхідного зволоження ока через інтенсивну зорову роботу [1, 2].
Синдром сухого ока — це комплекс симптомів, які виникають у результаті зниження вироблення слізної рідини або занадто швидкого її випаровування з поверхні ока. Причини розвитку синдрому сухого ока можна розділити на дві групи.
По-перше, це недостатнє утворення сльозової рідини, яке відбувається часто внаслідок різних захворювань, наприклад, аутоімунних. Крім того, виділення сльози може тимчасово порушуватися після офтальмологічних операцій [2].
По-друге, є чинники способу життя й навколишнього середовища, котрі впливають на те, наскільки інтенсивно випаровується сльозова плівка:
- постійна робота перед комп’ютерним або іншими моніторами;
- багатогодинне керування автомобілем;
- перебування в приміщенні з сухим повітрям (через кондиціонування або опалення);
- перебування на відкритому повітрі під впливом ультрафіолету і/або сильного вітру;
- носіння контактних лінз;
- використання антибактеріальних офтальмологічних препаратів [2].
Синдром сухого ока проявляється різними скаргами:
- біль в очах;
- відчуття піску в очах;
- різь в очах;
- свербіж та почервоніння очей;
- погіршення зору;
- відчуття постійного подразнення очей;
- відчуття сухості очей при блиманні [2].
Лікування синдрому сухого ока на сьогодні є дуже актуальним питанням. На фармацевтичному ринку існує низка лікарських засобів, які здатні замінювати природну сльозу людини, але не всі вони показані для тривалого застосування. Приблизно 65–70 % від усіх препаратів штучних замінників слізної рідини містять у своєму складі консерванти, які допомагають збільшити строк зберігання крапель. Однак при тривалому застосуванні цих препаратів консервант відкладається на поверхні ока, індукуючи загибель бокалоподібних клітин, які виробляють муцин (внутрішній шар слізної плівки). Все це, у свою чергу, лише посилює симптоми сухості очей [3].
Аби уберегти очі від хронічної сухості, штучний замінник слізної рідини повинен відповідати наступним вимогам:
- відсутність будь-яких консервантів у складі;
- наявність у складі лише натуральних речовин (зокрема, гіалуронова кислота);
- мінімальна кількість або відсутність побічних ефектів, гіпоалергенність;
- відповідна осмолярність розчину (275–316 мОсм/л);
- можливе поєднання з постійним використанням контактних лінз;
- наявність безпечного цитратного буфера;
- зручний флакон для застосування.
Очні краплі «ХІЛО-КОМОД» виробництва фармацевтичної компанії «URSAPHARM Arzneimittel GmbH» (Німеччина) відповідаюсь усім зазначеним вимогам [4].
«ХІЛО-КОМОД» — ДБАЙЛИВИЙ ДОГЛЯД ТА ВІДНОВЛЕННЯ [5-8]
Найважливішою складовою очних крапель «ХІЛО-КОМОД» є гіалуронова кислота (ГК) — природний полімер, який міститься в клітинному просторі багатьох біологічних структур і рідинах організму організму людини (зокрема, і в слізній рідині). ГК допомагає утримувати вологу у різних типах тканин людського організму, і навіть на поверхні очей. До того ж, натрію гіалуронат бере участь у регенерації різних тканин організму. Завдяки вираженим гідрофільними властивостями, ГК з легкістю з’єднує та утримує велику кількість води, у зв’язку з чим вона є ідеальним фізіологічним компонентом слізної плівки. Ці властивості ГК зумовлюють її використання в офтальмології [5].
На відміну від інших речовин, ГК не змінює нормальну поверхню ока. Вона відтворює здорову слізну плівку з більш тривалим часом утримання на рогівці порівняно із замінниками сліз на основі целюлози. Крім цього, ГК виконує функції транспортного середовища для нутрієнтів та фільтра для запальних молекул [6].
0,1 % розчин ГК є ідеальним рішенням для очних крапель. Саме ця концентрація ГК створює необхідну в’язкість розчину, що допомагає штучній сльозі довше залишатися на очній поверхні, не випаровуватися, покращувати стабільність слізної плівки [5, 6].
Проведені дослідження щодо застосування препарату на основі 0,1 % розчину ГК («ХІЛО-КОМОД») у пацієнтів із синдромом сухого ока після ексимер-лазерної хірургії (LASIK, LASEK) різних порушень рефракції. Було доведено, що використання 0,1 % розчину ГК після LASIK покращує якість слізної плівки, підвищує її стабільність і зменшує вираженість симптомів, що характеризують синдром сухого ока, прискорюючи цим реабілітацію пацієнтів [6, 7].
В іншому дослідженні було доведено, що використання очних крапель «ХІЛО-КОМОД» у пацієнтів із порушеннями цілісності слізної плівки є ефективним для профілактики і лікування вторинного синдрому сухого ока у пацієнтів після ексимер-лазерної рефракційної хірургії на рогівці [7, 8].
Крім наявності у складі виключно натуральних молекул, препарати-сльозамінники повинні містити цитратний буфер. Слід зазначити, що при виробництві більшості очних крапель використовують фосфатний буфер. Суттєвим недоліком цього буфера є його взаємодія з кальцієм, який виділяється із пошкоджених епітеліальних клітин рогівки. Це призводить до утворення нерозчинних сполук — кальцифікатів [3].
Сучасною альтернативою фосфатним буферним системам є застосування цитратного буфера у розчинах ГК. Цитрат, на відміну від фосфату, не утворює важкорозчинних сполук (кальцію фосфат). Буферна система, що містить іони цитрату, діє як хелатний агент, здатний зберегти кальцій у розчиненому вигляді. Доведено, що очні краплі, які містять цитрат, володіють репаративними властивостями, які ґрунтуються на придушенні інфільтрації запаленої тканини рогівки поліморфноядерними лейкоцитами [4].
Отже, для кращої безпеки й переносимості сльозозамінної терапії сухості очей слід віддавати перевагу засобам із цитратним буфером без консервантів. Саме «ХІЛО-КОМОД» не містить фосфатів та консервантів [4].
ЦЕ ВАЖЛИВО!!!
У поодиноких випадках одразу після закапування очні краплі «ХІЛО-КОМОД» можуть спричиняти короткочасне затуманення зору навіть при належному застосуванні у звичайних дозах. Оскільки це може збільшувати час реакції, рекомендується розпочинати керування автомобілем або роботу зі складними механізмами через деякий час після закапування крапель за умови відновлення чіткості зору [9].
Спосіб застосування очних крапель «ХІЛО-КОМОД»
Суттєвою перевагою очних крапель «ХІЛО-КОМОД» є покращена сучасна аплікаційна система, що забезпечує стерильність розчину без необхідності включення до складу консервантів, — система COntinuous MOno Dose — COMOD. Ця технологія дозволяє точно дозувати розчин, що суттєво знижує зайву витрату крапель. При натисканні на помпу з’являється тільки одна крапля, що забезпечує економне використання, а також запобігає контакту розчину, що знаходиться у флаконі, з навколишнім повітрям. Це дозволяє застосовувати очні краплі з одного флакона протягом тривалого часу (до 6 місяців).
Оскільки «ХІЛО-КОМОД» не містить консервантів, він добре переноситься навіть при тривалому застосуванні. У вкрай поодиноких випадках повідомлялося про розвиток реакцій гіперчутливості, таких як подразнення, відчуття печіння, почервоніння, біль, свербіж, набряк повік або сльозотеча, які зникали одразу після припинення застосування препарату [9].
Фармацевтична опіка в аптеці передбачає консультування відвідувачів щодо способу застосування ліків. За необхідності такої консультації фармацевт повинен звернути увагу клієнта на особливості застосування очних крапель «ХІЛО-КОМОД».
- Зніміть ковпачок з контейнера.
- Перед першим застосуванням препарату поверніть контейнер наконечником донизу та натискайте на дно контейнера до появи перших крапель на отворі наконечника. Зараз контейнер готовий для подальшого використання.
- Злегка нахиліть голову назад, відтягніть нижню повіку і сильно та швидко натисніть на дно контейнера: це активує механізм для вивільнення однієї краплі. Завдяки спеціальній системі розмір кожної краплі та швидкість вивільнення залишатимуться однаковими, однак це потребує більшої сили натискання, ніж для звичайних флаконів з краплями. Повільно закрийте око для того, щоб рідина рівномірно розподілилася по його поверхні.
- Одразу ж після використання закрийте контейнер ковпачком. Після закапування очних крапель слід упевнитися, що наконечник контейнера сухий. У разі появи на ньому рідини слід уникати будь-якого контакту з оком або шкірою.
«ХІЛО-КОМОД» рекомендовано застосовувати по 1 краплі тричі на добу в кожне око. За необхідності кількість застосувань можна збільшити до 10 разів на добу. Важливою особливістю препарату є те, що він повністю сумісний із носінням контактних лінз [9].
ПЕРЕВАГИ «ХІЛО-КОМОД»:
Флакон-крапельниця запатентованої конструкції. Унікальний антисептичний флакон. Система COMOD1 — запатентована система дозаторного пристрою, яка гарантує стерильність розчину, що дозволяє використовувати вміст флакона протягом 6 місяців після відкриття. Гарантує однакову дозу ліків при кожному натисканні.
Гіалуронова кислота високої молекулярної маси. Як і в будь-якому лікарському засобі, для штучних сліз важлива якість діючої речовини. Гіалуронова кислота у складі «ХІЛО-КОМОД» — єдиний еталон якості згідно Європейської фармакопеї2. Високомолекулярна, в’язка гіалуронова кислота забезпечує тривалість зволоження поверхні ока понад 4 години.
Одразу після закапування не погіршується зір. ГК високого ступеня очистки не затуманює зір. Тобто краплями можна користуватися в будь-який час і в будь-якій ситуації, що вимагає зорової концентрації.
Тривалий термін зберігання у відкритому флаконі. Спеціальна герметична упаковка зі срібним покриттям усередині дозволяє зберігати препарат у відкритому вигляді до 6 місяців після відкриття флакона.
Сумісність з будь-якими контактними лінзами. ГК стабілізує та потовщує слізну плівку, яка дозволяє оку нормально взаємодіяти з лінзою. Можна закапувати, навіть не знімаючи лінзу — це дуже зручно!
1. https://www.ursapharm.de/en/systems-and-production/comod-system/
2. https://www.edqm.eu. Certificate of suitability No. R1-CEP 2001-385-Rev 07
Бережіть свої очі разом із «ХІЛО-КОМОД»!
Список літератури:
- John R. Hayes., James E. Sheedy, Joan A. Stelmack, Catherine A. Heaney «Computer use, symptoms, and quality of life». Optom Vis Sci. 2007; 84(8): 738–44.
- Zemanová M. Dry eye disease. A review. Cesk Slov Oftalmol. 2021;77(3):107–119.
- Bernauer W, Thiel MA, Kurrer M, Heiligenhaus A, Rentsch KM, Schmitt A, Heinz C, Yanar A. Corneal calcification following intensified treatment with sodium hyaluronate artificial tears. Br J Ophthalmol. 2006;90(3):285-8.
- URL: https://hylocomod.com.ua
- Pinheiro R, Panfil C, Schrage N, Dutescu RM. The Impact of Glaucoma Medications on Corneal Wound Healing. J Glaucoma. 2016;25(1):122-7.
- Labiris G. Impact of 0.1 % sodium hyaluronate and 0.2 % sodium hyaluronate artificial tears on postoperative discomfort following cataract extraction surgery: a comparative study. Eye Vis (Lond). 2019;6:6.
- Wu Y, Xu L, Song Y, Zhang Q, Qin G, Yang L, Ma J, Palme C, Moore JE, Pazo EE, He W. Management of Post-LASIK Dry Eye with Intense Pulsed Light in Combination with 0.1 % Sodium Hyaluronate and Heated Eye Mask. Ophthalmol Ther. 2022 Feb;11(1):161-176.
- Wilkinson JM, Cozine EW, Kahn AR. Refractive Eye Surgery: Helping Patients Make Informed Decisions About LASIK. Am Fam Physician. 2017. May 15;95(10):637-644.
Ілля Гарбук, лікар-офтальмолог
Остапець Марина, кандидат медичних наук, доцент
Умови конкурсу
- Конкурс на кращу рекомендацію лікарського засобу «ХІЛО-КОМОД» проводить редакція спеціалізованого журналу "Сучасна фармація" на території України. До участі в конкурсі запрошуються завідувачі аптек, фармацевти й асистенти фармацевтів, а також здобувачі фармацевтичної освіти.
- Переможці конкурсу обираються редакційною радою з числа фахівців, які ознайомилися зі статтею про препарат та з 1 по 25 вересня 2024 р. надіслали на електронну поштуpublicpharmacy@gmail.comстворені ними схеми рекомендацій лікарського засобу з урахуванням показів до застосування і продемонстрували високі професійні навички з фармацевтичної опіки відвідувачів аптек (на основі інструкції до медичного застосування лікарського засобу).
- За необхідності редакційна рада погоджує з переможцями схеми рекомендацій та вносить до них уточнення і поправки.
- Беручи участь у конкурсі, фахівці дають згоду на обробку їхніх персональних даних й оприлюднення в електронній і друкованій версії журналу «Сучасна фармація» та на корпоративній сторінці журналу у фейсбуці створених ними схем рекомендацій препарату та наданих ними фотографій, а також відомостей щодо місця роботи і посади.
- Підбиття підсумків конкурсу та привітання переможців відбудеться буде 26-28 вересня 2024 р.
Інфораційний матеріал призначений тільки для фахівців охорони здоров’я та фармацевтичних працівників. З повною інформацією про лікарський засіб «ХІЛО-КОМОД» можна ознайомитися в інструкції для медичного застосування лікарського засобу.