X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


НОРМОВЕН 1000 — дієвий засіб при перших симптомах варикозу

Венозна недостатність — широко розповсюджене захворювання з високим рівнем ризику небезпечних ускладнень, що є не лише важливою медичною, а й серйозною соціальною проблемою. За даними Міжнародної Асоціації флебологів, різні форми венозної патології зустрічаються у 60-75 % населення. В Європі варикозне розширення вен (ВРВ) нижніх кінцівок спостерігається у 25-33 % жінок й у 10-20 % чоловіків, що дозволяє віднести дану хворобу до «хвороб цивілізації» [1]. 

 

Варикозне розширення вен — це патологічний стан, при якому вени втрачають свою нормальну функціональність, стають надмірно розширеними, звивистими та видимими під шкірою. Цей процес найчастіше виникає на нижніх кінцівках, призводячи до візуальних та функціональних порушень.

Причини та фактори, що призводять до розвитку ВРВ та є постійним предметом дискусій, включають в себе генетичну схильність, недостатність венозних клапанів, ослаблення стінок кровоносних судин і підвищений венозний тиск. 

Фактори ризику включають: позитивний сімейний анамнез щодо венозних захворювань, жіночу стать, похилий вік, хронічне підвищення внутрішньочеревного тиску внаслідок ожиріння, вагітності, хронічного закрепу або пухлини, а також тривалого перебування в положенні стоячи [2]. 

В основі механізму розвитку ВРВ нижніх кінцівок, окрім генетичної схильності венозної стінки до ремоделювання та патологічного впливу факторів ризику, лежать пошкодження ендотелію та розвиток ендотеліальної дисфункції, що супроводжуються підвищенням рівнів біологічних маркерів у кровотоку на тлі взаємодії з клітинами крові, які призводять до розвитку локального запалення в судинній стінці, порушення її проникності та активації протеолітичних ферментів [3]. 

Запальний каскад, що супроводжується продукцією медіаторів запалення, факторів росту, призводить до трансформації венозної стінки та пошкодження клапанів. У цілому нині патологічні порушення у поверхневих венах при ВРВ нижніх кінцівок можна охарактеризувати як прогресуюче наростання атрофії м’язових елементів, зменшення вмісту еластичних та збільшення колагенових волокон, що є причиною зміни пружно-еластичних властивостей венозної стінки та її варикозної трансформації, пошкодження клапанного апарату. Надалі спостерігається прогресування та розвиток запалення за межами венозного русла, формування в тканинах трофічних порушень, так званих венозних трофічних виразок [3, 4]. 

Останнім часом як одну з основних ланок патогенезу також розглядають дисфункцію ендотелію.

 

Визначення ранніх ознак важливе для своєчасного початку лікування варикозу та запобігання його прогресу. До ранніх симптомів ВРВ відносяться [4]:

  • Почуття тяжкості та втоми в ногах: ці відчуття часто посилюються до вечора або після тривалого стояння/сидіння.
  • Набряки: ноги можуть набрякати, особливо в області кісточок, що зазвичай помітніше наприкінці дня.
  • Болі та судоми в ногах: хворобливі відчуття та спазми, особливо вночі, можуть вказувати на початкову стадію варикозу.
  • Свербіж та зміна кольору шкіри: шкіра на ногах може свербіти і змінювати свій колір, стаючи більш темною або синюшною.
  • Поява судинних «зірочок»: це дрібні розширені судини, помітні на поверхні шкіри.

 


ЦЕ ЦІКАВО!

Професії, які вважаються «предикторами» розвитку варикозної хвороби: хірург, водій, програміст, стюардеса, фармацевт, вантажник, продавець, перукар, вчитель, касир.


 

Серед методів лікування варикозного розширення вен у більшості випадків найбільш поширеним і доцільним є консервативне, а саме — фармакотерапія у поєднанні з модифікацією факторів ризику. Хоча компресійна терапія та хірургічні втручання також є досить ефективними, але можуть застосовуватися не у всіх пацієнтів, оскільки не впливають на всі ланки патологічного процесу та мають доволі низький комплаєнс.

 

Враховуючи механізм розвитку ВРВ нижніх кінцівок, актуальним є пошук та застосування флебопротекторів з доведеною ендотеліопротективною активністю, яка полягає не тільки у прямому впливі на ендотелій, продукцію оксиду азоту та вазодилатацію судини, але й у покращенні антитромбогенної, адгезивної функції ендотелію, зниження проникності судинної стінки. З урахуванням важливої ролі вільнорадикальних процесів у розвитку дисфункції ендотелію існує необхідність у використанні препаратів, що володіють антиоксидантною дією та здатних покращувати функціональний стан ендотелію за рахунок впливу на продукти окиснювального стресу. Застосування лікарських препаратів, з одного боку, є основною частиною сучасних схем терапії, а з іншого — засобом для підвищення толерантності венозного русла нижніх кінцівок до несприятливих факторів. Ендотелій венозного русла є важливою мішенню при лікуванні ВРВ нижніх кінцівок [5]. 

 

На фармацевтичному ринку України представлений вітчизняний лікарський флеботропний засіб, який відповідає вимогам, що висуваються до венотоніка з позиції доказової медицини НОРМОВЕН 1000 виробництва АТ «Київський вітамінний завод»

 

1 таблетка НОРМОВЕНУ 1000 містить мікронізованої очищеної флавоноїдної фракції діосміну та гесперидину у співвідношенні 9:1. 

НОРМОВЕН 1000 проявляє венотонічну та ангіопротекторну дію, підвищує венозний тонус, зменшує розтягнення вен і веностаз, поліпшує мікроциркуляцію, зменшує проникність капілярів і підвищує їх резистентність, поліпшує лімфатичний дренаж, збільшуючи лімфатичний відтік [6].

Препарат також зменшує взаємодію лейкоцитів та ендотелію, адгезію лейкоцитів у посткапілярних венулах. Це знижує ушкоджуючу дію медіаторів запалення на стінки вен і стулки клапанів вен.

Результатом дії препарату є зменшення периферичних набряків, відчуття тяжкості, стомленості, напруження і болю у ногах, підвищення тонусу венозної стінки [6].

 

Фармакологічний спектр активності компонентів лікарського засобу НОРМОВЕН 1000

Діосмін є представником групи флавоноїдів та має широкий спектр фармакологічної активності. Зокрема: 

  • регулювання тонусу та проникності венозної стінки за рахунок покращення лімфатичного дренажу, зменшення проникності капілярів;
  • протизапальна дія діосміну, яка характеризується зниженням  адгезії лейкоцитів до ендотелію і викиду в кров сигнальних молекул; 
  • виражена ендотелій-протекторна дія за рахунок підвищення оксигенації тканин венозної стінки; пригнічення вільнорадикального пошкодження клітинних структур та активності матриксних металопротеїназ;
  • вплив на процеси гемокоагуляції — пригнічення локальної агрегації тромбоцитів та активації фібринолізу. 

 

Особливості розподілу препарату в організмі та його тропність до тканин полягає в тому, що найвища концентрація препарату після введення виявляється у препаратах вен. Тому підвищення тонусу судинної стінки реалізується насамперед на цьому рівні, не призводячи до таких системних ефектів, як збільшення загального периферичного опору судин та підвищення артеріального тиску. Насамперед, механізм даного ефекту пов’язаний зі здатністю діосміну інгібувати фермент, відповідальний за перетворення норадреналіну в норметадреналін. Вибіркове накопичення норадреналіну не тільки призводить до збільшення венозного тонусу та покращення лімфатичного відтоку, але й зменшує проникність капілярів (історично перший виявлений ефект біофлавоноїдів — вітаміну P). Клінічно ці ефекти можуть призводити до зменшення набряків кінцівок [7].

Протизапальний ефект діосметину зумовлений його здатністю модулювати взаємодію лейкоцитів та моноцитів з ендотелієм. За рахунок зменшення здатності імунокомпетентних клітин до адгезії на стінці судини гальмуються тромбоцитозалежні та комплементзалежні механізми надходження в кровотік молекул системної запальної відповіді та гістаміну. У крові зменшується кількість молекул адгезії судинної стінки ICAM-1 (inter-cellular adhesion molecule, молекула клітинної адгезії) та VCAM-1 (vascular cell adhesion molecule, судинна молекула клітинної адгезії), що дозволяють форменим елементам крові фіксуватися на стінках судин. Усі перелічені механізми призводять як до локального зменшення проникності судин, так і переривають порочне коло запуску системної запальної відповіді, що виникає при варикозній хворобі [8]. 

 

Встановлено, що завдяки різним антиоксидантним ефектам діосмін знижує рівень малонового діальдегіду, підвищує вміст оксиду азоту і глутатіону, тісно пов’язаних з розвитком окиснювального стресу, і, таким чином, проявляє виражені антиоксидантні властивості.

Фармакодинамічна дія діосміну реалізується не лише на рівні судинної стінки. Системна відповідь на застосування діосміну була оцінена в експериментальних дослідженнях, в ході якого ліпосахаридами моделювали системне ушкодження легеневої тканини. Під впливом діосміну було зареєстровано зменшення продукції системних модуляторів запального процесу інтерлейкінів (IL-2, IL-6, IL-17), фактору некрозу пухлини (TNF-α), відзначалася супресія клітинної відповіді — зменшення вмісту Т — лімфоцитів та маркеру оксидативного стресу — малонового діальдегіду [9]. 

 

Гесперидин є відомою хімічною сполукою, для якої в ряді доклінічних та клінічних досліджень продемонстровано різні фармакологічні ефекти. Встановлено, що гесперидин знижує артеріальний тиск і зменшує оксидативний стрес, проявляє протизапальну активність та захищає ендотелій судин від активних форм кисню, що уповільнює розвиток гіпертрофії судин. Також відзначено його антиоксидантний та антиаритмічний ефекти [10].

В ряді робіт встановлено позитивні результати при застосуванні  гесперидину в ендокринології, неврології, психіатрії, онкології та лікуванні інфекцій вірусної природи. 

Діосмін і гесперидин (НОРМОВЕН 1000) — найбільш популярні флавоноїди, що підтвердили як у численних дослідженнях in vitro, так й у клінічній практиці широкий спектр лікувальних ефектів, найбільш значущими серед яких є  антиоксидантний, протизапальний, венотонічний, антигіперглікемічний, протипухлинний, антибактеріальний, гепатопротективний, противірусний тощо. 

Діосмін в комбінації з гесперидином (НОРМОВЕН 1000) в даний час займає провідне місце серед призначених при хронічній венозній патології препаратів. Теоретично підкріплені фармакодинамічні властивості знайшли відображення у клінічних дослідженнях у вигляді доведеного впливу на симптоматику захворювання, його перебіг та клінічні наслідки. Близькість патогенетичних механізмів зумовила й інше показання до призначення діосміну в комбінації з гесперидином (НОРМОВЕН 1000)  — гострий та хронічний геморой.

Дана комбінація активних компонентів, незважаючи на теоретичну можливість активації системи цитохромів печінки, не має клінічно вираженої взаїмодії з іншими лікарськими препаратами.

 

НОРМОВЕН 1000 рекомендований для лікування: 

  • хронічної венолімфатичної недостатності нижніх кінцівок органічної та функціональної природи (набряки, біль, тяжкість у ногах); 
  • гострого та хронічного геморою. 

 

Рекомендації щодо застосування препарату НОРМОВЕН 1000 мг:

Лікування хронічної венолімфатичної недостатності (набряки, біль, тяжкість у ногах, нічні судоми, трофічні виразки, лімфедема та ін.): 1 таблетку на добу під час їди. 

 

Гемороїдальна хвороба: по 3 таблетки на добу протягом перших 4 днів і по 2 таблетки на добу протягом наступних 3 днів. Добову кількість таблеток розділити на 2-3 прийоми. Підтримуюча терапія 1 таблетка на добу. 

Курс лікування. Тривалість лікування визначає лікар залежно від показання до застосування та перебігу захворювання.

 

На сьогодні НОРМОВЕН 1000 представлений в аптеках як в упаковці № 30, так і в зручній новій великій упаковці НОРМОВЕН 1000 № 60!

 

У якості флеботропної терапії НОРМОВЕН 1000 — високоефективний препарат з групи флавоноїдів, який нормалізує венозний тонус та регіонарну гемодинаміку, проявляє протизапальну дію. Після вживання внутрішньо дія препарату триває протягом доби та направлена на кожен з трьох судинних компонентів, які залучені в патогенез хвороби: вени, лімфатичні судини та система мікроциркуляції. 

 

НОРМОВЕН 1000 — на варті здоров’я ваших ніжок!

 

Література: 

  1. Alsaigh, T., & Fukaya, E. (2021). Varicose Veins and Chronic Venous Disease. Cardiology clinics, 39(4), 567–581. 
  2. Yuan, S., Bruzelius, M., Damrauer, S. M., & Larsson, S. C. (2021). Cardiometabolic, Lifestyle, and Nutritional Factors in Relation to Varicose Veins: A Mendelian Randomization Study. Journal of the American Heart Association, 10(21), e022286. 
  3. Raetz, J., Wilson, M., & Collins, K. (2019). Varicose Veins: Diagnosis and Treatment. American family physician, 99(11), 682–688.
  4. Youn, Y. J., & Lee, J. (2019). Chronic venous insufficiency and varicose veins of the lower extremities. The Korean journal of internal medicine, 34(2), 269–283. 
  5. Gawas, M., Bains, A., Janghu, S., Kamat, P., & Chawla, P. (2022). A Comprehensive Review on Varicose Veins: Preventive Measures and Different Treatments. Journal of the American Nutrition Association, 41(5), 499–510. 
  6. Інструкція до застосування препарату НОРМОВЕН® https://mozdocs.kiev.ua/likiview.php?id=17533
  7. Gerges, S. H., Wahdan, S. A., Elsherbiny, D. A., & El-Demerdash, E. (2022). Pharmacology of Diosmin, a Citrus Flavone Glycoside: An Updated Review. European journal of drug metabolism and pharmacokinetics, 47(1), 1–18.
  8. Shoab SS, Porter JB, Scurr JH, Coleridge-Smith PD. Effect of oral micronized purified flavonoid fraction treatment on leukocyte adhesion molecule expression in patients with chronic venous disease: a pilot study. J Vasc Surg. 2000 Mar;31(3):456-461. 
  9. Imam F, et al. Diosmin downregulates the expression of T cell recep — tors, pro-inflammatory cytokines and NF-κB activation against LPS — induced acute lung injury in mice. Pharmacol Res. 2015 Dec;102:1-11. 
  10. Pyrzynska K. (2022). Hesperidin: A Review on Extraction Methods, Stability and Biological Activities. Nutrients, 14(12), 2387. 

 

Ірина Кучма, кандидат медичних наук

 


Поділитися статтею з друзями