X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Наукові дослідження або вигідна ціна. Чому ми обираємо оригінальний препарат

Згідно з даними Центра громадського здоров’я МОЗ України від початку епідемічного сезону, з 2 жовтня по 4 лютого 2023-24 року на ГРВІ перехворіло 2 700 416 осіб. Питома вага дітей серед захворілих становить 54,3 % [1].

 

Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) — група захворювань, спричинених широким спектром інфекційних збудників і поєднаних спільними особливостями щодо ураження дихальних шляхів. ГРЗ — широке поняття, що включає респіраторні хвороби вірусного та бактерійного походження, в тому числі й такі, що проявляються синдромом локального ураження дихальних шляхів — ларингіт, тонзиліт, фарингіт, бронхіт тощо.

Поряд із терміном ГРЗ існують і такі поняття, як гостре респіраторне вірусне захворювання (ГРВЗ), гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ). Тому термін «ГРЗ» слід застосовувати у разі підозри на невірусну етіологію захворювання, тоді як термін «ГРВЗ» свідчить про вірусне походження захворювання з відповідними наслідками.

 

ГРЗ — найбільш поширені інфекційні захворювання, що вражають усі вікові групи населення. Серед причин тимчасової втрати працездатності вони посідають перше місце — навіть у міжепідемічний період на них хворіє 1/6 частина населення планети. В Україні щорічно на ГРЗ хворіють 10-14 млн осіб, що становить 25-30 % усієї та близько 75-90 % інфекційної захворюваності у країні. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) відзначають, що ця найпоширеніша в людській популяції група захворювань в останні роки має постійну тенденцію до збільшення. Соціальні причини, пов’язані з глобальним процесом постійного зростання урбанізації, більш тісні контакти людей та посилення міжконтинентальних міграційних процесів сприятимуть подальшому поширенню ГРЗ.

Обидві групи захворювань постійно поповнюються новими представниками, які можуть стати причиною тяжкої патології. При ГРВЗ особа з клінічними проявами захворювання завжди є джерелом інфекції. Виділення збудника відбувається уже в період інкубації, однак найбільша небезпека виникає саме на початку гострого періоду. Тривалість виділення вірусу іноді може становити 1–2 міс. і довше. 

Повітряний шлях передавання збудника, висока сприйнятливість населення практично до всіх вірусів-збудників ГРВЗ — зумовлює основну епідеміологічну особливість — швидкість та широту їхнього розповсюдження. Вони практично необмежені, суттєво зростають в умовах у періоди сезонного імунодефіциту, що виникає в зимовий та зимово-весняний періоди [2, 3].

 

Патогенез всіх ГРВІ має багато спільного, що зумовлено епітеліотропністю вірусів, їх токсичною дією, віремією, а також зниженням захисних сил організму людини, що призводить до розвитку вторинних, бактеріальних, ускладнень. Вхідними воротами при ГРВІ є слизові оболонки верхніх дихальних шляхів. На сучасному етапі велике значення надається місцевому імунітету (вміст у секреті верхніх дихальних шляхів секреторних IgА, лізоциму, пропердину, інтерферону). За наявності достатнього місцевого імунітету процес локалізується в слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів. Якщо імунітет недостатній, вірус, маючи епітеліотропність, починає швидко розмножуватись, опускаючись в нижні дихальні шляхи і спричинюючи відповідні ураження: ларингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонію. При цьому відзначають дегенеративно-десквамативний процес з частковою загибеллю клітин циліндричного епітелію. Слизова оболонка залишається без захисту і стає вхідними воротами для вторинної бактеріальної флори. В патологічний процес втягуються підлягаючі тканини, судини, розвиваються набряк, гіперемія, що клінічно проявляється катаром дихальних шляхів [4]. 

 

Фармацевт зобов’язаний і на нього покладається обов’язок забезпечити пацієнта не тільки якісними ліками і виробами медичного призначення, але й сприяти їхньому раціональному використанню. Для цього фармацевт повинен надати хворому повну інформацію про ліки, лікарські форми й особливості їх застосування, залежність фармакодинамічних ефектів препаратів від віку, статі, захворювань нирок, печінки тощо, взаємодію ліків з іншими лікарськими препаратами та їжею, можливий несприятливий вплив ліків на організм хворого [5]. 

На сайті Державного Експертного центру МОЗ України розміщені затверджені протоколи фармацевта (скануйте QR-код ліворуч), які допомагають фахово рекомендувати безрецептурні лікарські засоби та надавати фармацевтичну опіку [6]. 

Але аптечний арсенал лікарських засобів доволі широкий і перед фахівцем може постати питання вибору: оригінальний препарат чи генеричний? Генерики копіюють оригінальний препарат за основною діючою речовиною, але можуть мати інший склад допоміжних речовин, тому їх безпечність і ефективність може відрізнятись від оригінального препарату. Проте у генеричних препаратів є досить важлива перевага — ціна, адже оригінальні препарати, як правило, дорожчі і їх можуть дозволити собі далеко не всі. Більшість аналогів, щодо яких є дані в довіднику з біоеквівалентності, є досить якісними замінниками і за багатьма параметрами можуть практично не поступатись оригінальним препаратам. В той же час фармацевт повинен звернути увагу на виробників генеричних засобів, чи мають вони сертифікати належної виробничої практики (GMP) і чи дотримуються цих вимог, адже дотримання вимог GMP забезпечує стабільне виробництво лікарських препаратів належної якості.

Підвищення попиту споживачів на лікарські засоби саме рослинного походження зумовлено низкою факторів, насамперед таких, як незначна кількість побічних ефектів, низька токсичність, вміст ендогенних біологічно активних речовин (БАР), досить висока ефективність, успішний багатовіковий досвід використання багатьох з них у народній медицині тощо. Як правило, лікарські рослини містять унікальне поєднання різних природних компонентів, здатних чинити ефективний комплексний вплив і при цьому мати гарну переносимість. Отже, саме різноманітність біологічно активних речовин, що входять до складу лікарських засобів рослинного походження, викликає питання про стандартизацію і еквівалентність препаратів, що виготовляються на рослинній основі, а значить, і про їхню ефективність і профілі безпеки. Тут нам на допомогу приходить доказова медицина.

 

Доказова медицина — використання в медичній практиці (у діагностиці, лікуванні та профілактиці) таких медичних технологій і лікарських засобів, ефективність яких доведена у фармакоепідеміологічних дослідженнях із застосуванням статистичних оцінок імовірності успіху та/або ризику. Головний принцип доказової медицини — кожне клінічне рішення повинно ґрунтуватися на наукових фактах, що доведені статистично в якісних дослідженнях на великій репрезентативній групі пацієнтів. Жодна нова медична технологія (новий метод лікування, діагностики, профілактики) не може бути визнана без обов’язкової перевірки в рандомізованих контрольованих дослідженнях [7, 8].

При перших проявах застуди, таких як нежить, першіння в горлі, кашель, розбитість та інших, в першу чергу необхідно дати відсіч збудникам, які ці симптоми викликали. Крім того, під час застуди значно послаблюється захисна функція організму, тому треба подбати і про імунну систему.

Одним з найбільш відомих засобів, який знаходить широке застосування при застудних захворюваннях, є Умкалор® – фітопрепарат, стандартизований екстракт коренів пеларгонії Pelargonium Sidoides EPs® 7630 автентичного походження, є оригінальною розробкою та продуктом німецької фармацевтичної компанієї Dr. Willmar Schwabe GmbH & Co, що входить до концерну Schwabe Group. В процесі розробки та виведення на фармацевтичні ринки Німеччини та багатьох інших країн, компанією було проведено цілий ряд як доклінічних, так і рандомізованих контрольованих клінічних досліджень за стандартами доказової медицини, в яких було доведено його високу ефективність та добру переносимість. Слід зазначити, що згідно опублікованим мета-аналізам рандомізованих контрольованих клінічних досліджень препарату Умкалор® (EPs® 7630), він має найвищий рівень доказовості 1А за стандартами доказової медицини. 

Діючі речовини препарату Умкалор® (EPs® 7630) виявляють противірусну, антибактеріальну, цитопротекторну, секретомоторну та імуномодулюючу дії [9], що обумовлює доцільність його використання при застудних захворюваннях. Так, Умкалор® (EPs® 7630) показаний до лікування таких гострих та хронічних інфекцій дихальних шляхів і ЛОР-органів як бронхіт, синусит, тонзилярна ангіна та ринофарингіт. 

Екстракт Рelargonium sidoides EPs® 7630, отримують екстракцією подрібнених коренів 11 % (мас./мас.) етанолу у воді. Цей розчинник призводить до спектру компонентів, який значно відрізняється від екстрактів, отриманих екстракцією неполярними розчинниками. EPs® 7630 складається з шести основних груп компонентів, а саме незаміщених і заміщених олігомерних продельфінідинів, мономерних і олігомерних вуглеводів, мінералів, пептидів, похідних пуринів і високозаміщених бензопіранонів. Олігопродельфінідини, які часто вважаються сполуками з неспецифічними дубильними взаємодіями, демонструють, на відміну від інших поліфенолів, дивовижну різноманітність субструктур і зв’язків, що призводить до незвичайної різноманітності навіть при низькому ступені полімеризації. Три різних похідних пурину, вторинні месенджери та, ймовірно, проміжні продукти синтезу ДНК, були ідентифіковані та охарактеризовані фітохімічними засобами. Основні бензопіранони EPs® 7630 є високооксигенованими у фенільному фрагменті (три-чотири атоми кисню) і, крім того, сульфатовані в окремих положеннях. Дисульфат 6,7,8-тригідроксибензопіранону вперше виявлено в рослинах. Разом ці компоненти складають приблизно від 70 до 80 % від загальної ваги EPs® 7630, активного інгредієнта фітопрепарату Umckaloabo [12] (у багатьох країнах світу препарат Умкалор® зареєстрований саме за історичною назвою Umckaloabo). 

Компанія Dr. Willmar Schwabe GmbH & Co володіє правом власності на виробництво цього стандартизованого екстракту. Його якісні та кількісні характеристики визначаються якістю сировини, співвідношенням рослинної сировини до екстрагенту, особливостями технологічного процесу його отримання, а також природою і концентрацією екстрагенту.

 

Дослідження in vitro продемонстрували, що екстракт Pelargonium sidoides EPs® 7630 виявляє противірусну дію (у тому числі на коронавірус та віруси грипу А), антибактеріальну дію (Staphylococcus aureus, Escherichia coli ATCC 11775), протигрибкову активність (Candida albicans ) та імуномодулюючу активність. Ці дані є пояснюють, чому екстракт Pelargonium sidoides протягом тривалого часу використовувався у традиційній медицині для лікування дизентерії, діареї, застуди та респіраторних інфекцій, бронхіту, туберкульозу, гострого риносинуситу та астми [10].

Цікава і сама історія відкриття цілющих властивостей екстракту Pelargonium sidoides. Як це часто буває і в науці, і на практиці, все вирішив випадок. На підставі історичних даних відомо, що англієць Чарльз Генрі Стівенс, який страждав від туберкульозу, у 1897 році подорожував Південною Африкою у пошуках зцілення. Від одного зулуського знахаря він отримує відвар з коренів Pelargonium sidoides і вже наступного року повертається в Англію здоровим. Трохи згодом він почав поширювати свій власний позитивний досвід лікування туберкульозу, використовуючи екстракт Pelargonium sidoides під назвою Umckaloabo з південної частини Африки [11]. До речі, у Німеччині ця історична назва зберіглась дотепер і зараз використовується як торгова марка. Із плином часу у ХХ сторіччі Umckaloabo перетворився на популярний і успішний фітопрепарат для лікування інфекцій верхніх дихальних шляхів. 

У січні 2024 року в Pubmed (електронна база даних медичних і біологічних публікацій) опубліковано дослідження, проведене вченими кафедри ботаніки та біотехнології рослин Йоганнесбурзького університету (Йоганнесбург, Південна Африка). Метою цього дослідження було порівняння трьох історичних зразків Umckaloabo, отриманих з колекції економічної ботаніки Королівського ботанічного саду Великобританії, з сучасним фітопрепаратом Umckaloabo. Перед вченими постало питання: чи містили ліки Стівенса ті самі інгредієнти, що й сучасний Umckaloabo? Автори дослідження довели, що екстракт з Pelargonium sidoides дійсно той самий, що використовується і в сучасному фітопрепараті [13]. 

Як наводилося вище, протягом останніх 25 років було проведено загалом більше 30 клінічних випробувань Umckaloabo (EPs® 7630, Умкалор®) за стандартами доказової медицини (загальна популяція дослідження >10 000), у яких вивчались різні аспекти лікування захворювань гострих респіраторних шляхів. 

 

У 2020 році німецькі дослідники встановили, що рослинний екстракт EPs® 7630 посилює антимікробний захист дихальних шляхів шляхом моноцитозалежної індукції IL-22 у Т-клітинах. IL-22 збільшує антимікробні білки (AMБ) в епітелії дихальних шляхів. Тобто, було встановлено, що одним з механізмів дії EPs® 7630 є захист від інфекції верхніх дихальних шляхів шляхом індукції AMБ-індукторів [14].

Ефективність Umckaloabo (EPs® 7630) при застудних захворюваннях було оцінено у мета-аналізі рандомізованих, подвійних сліпих, плацебо-контрольованих досліджень за сучасними стандартами доказової медицини. У мета-аналіз було включено п’ять досліджень із загальною кількістю 833 пацієнти. Усі дослідження передбачали десятиденний період лікування з візитами на 3, 5 та 10 дні після візиту на початку лікування. У дослідженнях використовувалась шкала інтенсивності застуди за десятьма симптомами. Окрім підтверджених у дослідженнях високої ефективності та доброї переносимості Umckaloabo (EPs® 7630) у дорослих із симптомами застуди, також було встановлено, що у групі EPs® 7630 вживання парацетамолу було порівняно меншим та покращувалась якість сну. Про серйозні побічні ефекти EPs® 7630 не повідомлялося [15].

Підтримка цілісності епітелію дихальних шляхів і його швидке відновлення є ключовими факторами захисту дихальних шляхів від вірусних і бактеріальних інфекцій, тому що частинки або мікроорганізми, які вдихаються з повітрям, можуть порушити структуру епітелію, а неповне відновлення може призвести до тривалої втрати функції. А такі тривалі зміни в структурі та функції стінки дихальних шляхів можуть погіршити здатність дихальних шляхів до захисту від інфекцій чи пошкоджень, тому що порушення структури епітелію підвищує ризик розвитку вірусної інфекції для епітеліальних клітин-попередників і субепітеліальних мезенхімальних клітин. У швейцарському дослідженні було встановлено, що у групі пацієнтів, які приймали Umckaloabo (EPs® 7630), зменшувалась як тяжкість, так і тривалість гострих інфекцій дихальних шляхів. Було досліджено вплив EPs® 7630 на відновлення тканин епітеліальних клітин дихальних шляхів людини, інфікованих риновірусом-16 (RV-16). Встановлено, що EPs® 7630 стимулював проліферацію клітин та значно покращував загоєння. Експресія прозапального колагену типу I знижувалась при дії EPs® 7630, тоді як фібронектин збільшувався. Отримані дані свідчать, що EPs® 7630 виявляє позитивний вплив на метаболізм та функцію епітеліальних клітин, що може лежати в основі більш швидкого одужання від вірусних інфекцій [16].

 

Кашель є основним симптомом вірусних гострих респіраторних інфекцій, таких як гострий бронхіт і звичайна застуда, може бути виснажливим і тривати протягом кількох тижнів. У мета-аналізі [17] встановлено, що застосування EPs® 7630 зменшувало кашель і покращувало пов’язану із захворюванням якість життя. Також отримані результати продемонстрували, що EPs® 7630 призводить до більш ранньої ремісії кашлю та більш швидкого відновлення працездатності та життєдіяльності порівняно із групою контролю [17].

Як наведено вище, EPs® 7630 виявляє противірусні та імуномодулюючі властивості, при цьому знижуючи тяжкість симптомів і тривалість захворювання при інфекціях, викликаних одразу кількома вірусами — збудниками захворювань верхніх дихальних шляхів. Попередні дані досліджень in vitro демонструють, що EPs® 7630 може перешкоджати проникненню SARS-CoV-2 у клітини, обмежує його розповсюдження і диференційовано регулює вивільнення імуномодулюючих цитокінів. У цьому дослідженні було ідентифіковано оліго- та полімерні продельфінідини як основні активні противірусні компоненти EPs® 7630. Фракції, що містять маломолекулярні компоненти, такі як продельфінідини з низьким ступенем полімеризації, бензопіранони та похідні пурину, показали більш виражену імуномодулюючу активність щодо прозапального IL1B та протизапального TNFAIP3. Встановлено, що секреція багатьох цитокінів і факторів росту, пов’язаних із критичним прогресуванням COVID-19, була послаблена ЕРs® 7630 в клітинах легенів людини, інфікованих SARS-CoV-2 [18].

Дослідники пропонують використання EPs® 7630 для лікування неускладнених гострих запалень верхніх дихальних шляхів завдяки його протимікробному та імуномодулюючому ефектам. 

В іншому клінічному дослідженні порівнювались клінічна ефективність, безпека та бактерицидна дія монотерапії EPs® 7630 та амоксициліну у пацієнтів з гострим бактеріальним риносинуситом (ГБРС) легкого та середнього ступеня тяжкості. Результати продемонстрували кращу клінічну та антимікробну ефективність EPs® 7630 порівняно з амоксициліном. Показано, що EPs® 7630 є раціональною альтернативою антибіотикотерапії неускладненого ГБРС [19].

Вченими-клініцистами було оцінено вплив ЕРs® 7630 на продукцію хемокінів у слизовій оболонці носа та клінічні параметри пацієнтів із гострим поствірусним риносинуситом (ГПРС). Отримані результати свідчать про наявність модулюючого впливу ЕРs® 7630 на продукцію хемокінів, які регулюють функцію нейтрофілів і моноцитів у вогнищі запалення слизової оболонки носа у пацієнтів з ГПРС [20].

Умкалор® (EPs® 7630) представлений у різноманітних лікарських формах, що надає можливість вибору відповідно до потреб та уподобань:

  • краплі — класична форма для всієї сім’ї; 
  • сироп — смачна форма для дітей; 
  • таблетки — зручна форма для дорослих. 

 

Розчин і сироп застосовується з 1 року, таблетки — з 6 років.

 

Було досліджено безпеку та переносимість препарату сиропу та розчину при прийомі EPs® 7630 всередину у дітей дошкільного віку. До відкритого рандомізованого клінічного дослідження було включено 591 дитину віком 1-5 років, які страждали на гострий бронхіт і отримували EPs® 7630 у формі сиропу (перша група, n = 403) або розчину (друга група, n = 188) протягом 7 днів. Профіль безпеки оцінювався за частотою, тяжкістю та характером побічних ефектів, показниками життєдіяльності та лабораторними показниками. Кінцевими показниками оцінки стану здоров’я були інтенсивність кашлю, легеневі хрипи та задишка, симптоми респіраторної інфекції, загальний стан здоров’я. В обох групах лікування кількість побічних ефектів була однаково низькою, а профіль безпеки, відповідно, високим [21].

Підводячи підсумки, згадаємо, що Умкалор® (EPs® 7630) має потужну доказову базу та знаходить широке застосування у лікуванні гострих і хронічних захворювань дихальних шляхів і ЛОР-органів: бронхітів, синуситів, ринофарингитів, тонзилітів у дорослих і дітей з 1 року. Курс лікування препаратом Умкалор® (EPs® 7630) при застудних захворюваннях — 7-10 днів. Найбільш ефективним є прийом препарату Умкалор® (EPs® 7630) на початку застуди, оскільки завдяки своїм властивостям він бореться з вірусами і бактеріями вже з першого дня захворювання, перешкоджає їх проникненню в клітини та розмноженню, підвищує захисні сили організму, сприяє більш швидкому одужанню і може попереджати розвиток ускладнень. Тобто, застосовуючи препарат Умкалор® (EPs® 7630) з першого ж дня застуди, можна очікувати на прискорення процесу одужання і запобігання можливим ускладненням. 

 

Таким чином, оригінальний безрецептурний препарат Умкалор® (EPs® 7630) — це лікарський засіб з доведеною ефективністю та високим профілем безпеки, багаторічним успішним досвідом практичного застосування у багатьох країнах світу, у тому числі в Україні, і фармацевти можуть впевнено рекомендувати його під час надання фармацевтичної опіки при перших ознаках та симптомах застуди.

 

Використана література

  1. https://www.phc.org.ua/
  2. https://www.bsmu.edu.ua/blog/gostri-respiratorni-zahvoryuvannya/
  3. Jain N, Lodha R, Kabra SK. Upper respiratory tract infections. Indian J Pediatr. 2001 Dec;68(12):1135-8. doi: 10.1007/BF02722930. PMID: 11838568; PMCID: PMC7091368.
  4. https://compendium.com.ua/uk/tutorials-uk/infektsiyi/gostri-respiratorni-virusni-infektsiyi/)
  5. Фармацевтична опіка : практичний посібник / І. Зупанець, В. Черних, С. Попов та ін. ; за ред І. Зупанця, В. Черниха. — Київ : Фармацевт Практик, 2016. — 208 с.
  6. https://www.dec.gov.ua/wp-content/uploads/2022/01/2022_7_pf.pdf
  7. Tenny S, Varacallo M. Evidence Based Medicine. [Updated 2022 Oct 24]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470182/
  8. https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/2565/dokazova-medicina
  9. https://umckalor.com.ua/
  10. Moyo, M.; Van Staden, J. Medicinal properties and conservation of Pelargonium sidoides DC. J. Ethnopharmacol. 2014, 152, 243–255.
  11. A historical, scientific and commercial perspective on the medicinal use of Pelargonium sidoides (Geraniaceae). J Ethnopharmacol. 2008 Oct 28;119(3):420-33. doi: 10.1016/j.jep.2008.07.037. Epub 2008 Aug 3. Brendler T1, van Wyk BE.
  12. Schoetz K, Erdelmeier C, Germer S, Hauer H. A detailed view on the constituents of EPs 7630. Planta Med. 2008 May;74(6):667-74. doi: 10.1055/s-2008-1074515. Epub 2008 Apr 30. PMID: 18449848.
  13. Brendler T, Stander MA, van Wyk BE. Stevens’ Cure (Umckaloabo)-the vindication of a patent medicine. Front Pharmacol. 2024 Jan 3;14:1294997. doi: 10.3389/fphar.2023.1294997. PMID: 38235116; PMCID: PMC10791834.
  14. Witte K, Koch E, Volk HD, Wolk K, Sabat R. The herbal extract EPs® 7630 increases the antimicrobial airway defense through monocyte-dependent induction of IL-22 in T cells. J Mol Med (Berl). 2020 Oct;98(10):1493-1503. doi: 10.1007/s00109-020-01970-3. Epub 2020 Sep 19. PMID: 32948884; PMCID: PMC7524690.
  15. Schapowal A, Dobos G, Cramer H, Ong KC, Adler M, Zimmermann A, Brandes-Schramm J, Lehmacher W. Treatment of signs and symptoms of the common cold using EPs 7630 - results of a meta-analysis. Heliyon. 2019 Nov 26;5(11):e02904. doi: 10.1016/j.heliyon.2019.e02904. PMID: 31844762; PMCID: PMC6888731.
  16. Fang L, Zhou L, Kulić Ž, Lehner MD, Tamm M, Roth M. EPs® 7630 Stimulates Tissue Repair Mechanisms and Modifies Tight Junction Protein Expression in Human Airway Epithelial Cells. Int J Mol Sci. 2023 Jul 7;24(13):11230. doi: 10.3390/ijms241311230. PMID: 37446408; PMCID: PMC10342584.
  17. Kardos P, Lehmacher W, Zimmermann A, Brandes-Schramm J, Funk P, Matthys H, Kamin W. Effects of Pelargonium sidoides extract EPs 7630 on acute cough and quality of life - a meta-analysis of randomized, placebo-controlled trials. Multidiscip Respir Med. 2022 Aug 3;17:868. doi: 10.4081/mrm.2022.868. PMID: 36051888; PMCID: PMC9425964.
  18. Рapies J, Emanuel J, Heinemann N, Kulić Ž, Schroeder S, Tenner B, Lehner MD, Seifert G, Müller MA. Antiviral and Immunomodulatory Effects of Pelargonium sidoides DC. Root Extract EPs® 7630 in SARS-CoV-2-Infected Human Lung Cells. Front Pharmacol. 2021 Oct 25;12:757666. doi: 10.3389/fphar.2021.757666. Erratum in: Front Pharmacol. 2021 Dec 17;12:814452. PMID: 34759825; PMCID: PMC8573200.
  19. Perić A, Gaćeša D, Barać A, Sotirović J, Perić AV. Herbal Drug EPs 7630 versus Amoxicillin in Patients with Uncomplicated Acute Bacterial Rhinosinusitis: A Randomized, Open-Label Study. Ann Otol Rhinol Laryngol. 2020 Oct;129(10):969-976. doi: 10.1177/0003489420918266. Epub 2020 May 26. PMID: 32456442.
  20. Perić A, Vezmar Kovačević S, Barać A, Gaćeša D, Perić AV, Vojvodić D. Effects of Pelargonium sidoides extract on chemokine levels in nasal secretions of patients with non-purulent acute rhinosinusitis. J Drug Assess. 2020 Nov 4;9(1):145-150. doi: 10.1080/21556660.2020.1838176. PMID: 33209511; PMCID: PMC7646548.
  21. Kamin W, Behre U, Helm K, Reling B, Funk P, Malek FA. Safety of Pelargonium extract EPs 7630 in young children with acute bronchitis. Front Pediatr. 2023 Feb 14;11:1107984. doi: 10.3389/fped.2023.1107984. PMID: 36865690; PMCID: PMC9971625.

 

Полова Жанна Миколаївна
доктор фармацевтичних наук, професор

 

 

Поділитися статтею з друзями