До ювілею видатного вченого, талановитого педагога і прекрасної людини професора Алли Михайлівни Ковальової
28 серпня 2021 року відзначає ювілей відома вчена, доктор фармацевтичних наук, професор кафедри фармакогнозії НФаУ Алла Михайлівна Ковальова.
Життєвий і професійний шлях Алли Михайлівни не можна описати в рамках скупих біографічних даних. Це жінка з неймовірним внутрішнім ядром, яка завжди дотримується своїх принципів і громадянської позиції, але в той же час є напрочуд тактовною, розумною і щирою людиною.
Алла Михайлівна народилася 28.08.1951 у с. Щербинівка Дзержинського р-ну Донецької обл. Закінчила з відзнакою ХФІ (1973), в якому працює з 1977 року: старшим лаборантом (1977), асистентом (1979), доцентом (1991), професором (з 2003) кафедри фармакогнозії.
А. М. Ковальова — чудовий педагог, чиї лекції та заняття викликають справжнє захоплення та увагу не лише студентів, а й колег-викладачів. Викладає дисципліни «Фармакогнозія» та «Ресурсознавство лікарських рослин». Є співавтором навчальних посібників: «Фармакогнозия: Учебное пособие» (1994), «Загальна характеристика флавоноїдів» (1994); «Общая характеристика флавоноидов (1994)», «Практикум з фармакогнозії» (2003); монографій: «Гипертоническая бо-
лезнь» (1995), «Заболевания толстого кишечника» (1995), «Современные технологии поиска растительных источников биологически активных веществ на основе многомерного таксономического анализа» (2011); автор монографій до «Фармацевтичної енциклопедії» (2005, 2010); методичних вказівок: «Фармакогнозия. Методические рекомендации для студентов 3-го курса иностранного факультета», «Фармакогнозія та ресурсознавство ЛР» для студентів усіх спеціальностей, «Фармакогнозия: конспект лекций для подготовки к экзамену» та інших видань; брала участь у розробці програми «Ресурсознавство лікарських рослин».
Саме у НФаУ (раніше ХФІ) повною мірою реалізувався талант Алли Михайлівни як дослідника. Вона блискуче захистила кандидатську дисертацію на тему «Фармакогностическое изучение видов родов горох и вика» (1988); докторську дисертацію «Фармакогностичне дослідження видів родин Fabaceae, Apiaceae, Asteraceae, Convallariaceae та перспективи їх використання в медицині» (2002).
Сферою її наукових інтересів є системне фітохімічне дослідження рослинних джерел біологічно активних речовин; розроблення методів стандартизації лікарських препаратів, які гармонізовані з Європейською фармакопеєю.
Алла Михайлівна є одним з найбільш авторитетних спеціалістів серед фармакогностів України і країн ближнього зарубіжжя в області морфолого- та хемотаксономії — напрямку наукових досліджень, що дозволяє проводити визначення перспективних для медицини видів рослин та вирішення спірних питань їх систематики. У 1988 році нею було проведено хемотаксономічне і хеморесурсознавче дослідження 15 сортів гороху посівного (Pisum sativum L.), встановлено хімічний профіль та своєрідність сортів гороху посівного. На основі взаємозв’язків культурних форм гороху посівного розроблено алгоритм для цілеспрямованого пошуку флавоноїдів, встановлено джерела флавоноїдів серед численних сортів та створено препарат «Піфламін» гепатопротекторної дії (промисловий випуск, зареєстровано в Україні, № 441, 02.09.2005). З 1991 р. Алла Михайлівна опрацьовує нові підходи до цілеспрямованого пошуку біологічно активних речовин серед рослин флори України та суміжних країн, основним методом системного дослідження флори обирається метод хемотаксономії. Вперше у хемосистематиці рослин поряд із хімічними ознаками Аллою Михайлівною використовуються морфолого-екологічні ознаки: сукупність фенетичних (хімічних і морфологічних) екологічних ознак та розробляється метод нумеричної таксономії на основі сучасних інформаційних технологій, придатний для обробки великих масивів даних. Використовуючи нумеричні методи, обробляються численні роди вітчизняної флори та флори суміжних держав. Як хімічні ознаки, використовуються ідентифіковані сполуки вторинного біосинтезу. Так, Аллою Михайлівною проведено кількісне фенетико-еколого-таксономічне та ресурсознавче дослідження видів роду Астрагал (Astragalus L.), разом із своїми учнями та послідовцями — морфолого- та хемотаксономічне дослідження видів роду Глід (Crategus Tourn. ex L.), шавлія (Salvia L.), підмаренник (Galium L.), маренка (Asperula L.), круціата (Cruciata Mill.), полин (Artemisia L.), буркун (Melilotus Mill.), перстач (Potentilla L.).
Алла Михайлівна є співавтором понад 30 препаратів, які випускаються промисловістю: «Піфламін» у таблетках, «Ліксон», «Валідазоль», «Верапамілу гідрохлорид« у таблетках, «Bінкристин» для iн’єкцій; «Корглікон» у таблетках, «Хлорофіліпт» — спрей та в таблетках, «Строфантин» — у таблетках та ін. Співавтор 80 патентів. Автор понад 850 наукових праць, серед них — понад 350 статей (в тому числі внесених до міжнародних наукометричних баз Scopus і Web of Science) та 6 монографій. Підготувала 2 докторів та 8 кандидатів наук.
Алла Михайлівна має нагороди та почесні звання: почесні грамоти ректорату НФаУ; почесні грамоти Міністерства освіти і науки України (2006, 2011); Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації (2005); диплом фіналіста конкурсу в номінації «Кращий інноваційний проект біофармацевтичного кластеру» в Міжнародному конкурсі інноваційних проектів «Харківські ініціативи» (2010), учасника Всеукраїнської програми «Золотий фонд нації» (2011), ювіляру України «За віддане служіння Україні» (2011), учасника проекту «Обличчя України. Імена. Портрети. Долі» за вагомий внесок у розвиток суспільства (2011); срібний диплом за друге місце у номінації «Фармацевтичні науки» XVI Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми і шляхи розвитку сучасної охорони здоров’я» і проекту «Чемпіонат світу. Континентальні, національні та регіональні першості з наукової аналітики» (2011); золотий знак і золотий диплом за перше місце у Національній першості з аналітики по Україні (2012), срібний знак і срібний диплом за друге місце у Національній першості з аналітики по Україні (2012), бронзовий диплом та бронзовий знак за третє місце в рамках проекту «Чемпіонат світу, континентальні, національні й регіональні першості з наукової аналітики» Міжнародної академії наук і вищої освіти (МАНВО), Лондон, Великобританія (2012); золота медаль Фонду культури України «За високий професіоналізм» (2012), почесна грамота Голови міської ради м. Харкова (2019). Ім’я Ковальової А. М. занесено до Золотої книги пошани НФаУ.
Неможливо не відмітити особисті якості Алли Михайлівни. Це не лише талант, наполегливість, відданість своїй справі, високий професіоналізм викладача та науковця, визнаний високий авторитет у науці, а й принциповість та безкомпромісність у відстоюванні власних поглядів, готовність завжди прийти на допомогу і колегам, і студентам. Вантаж знань, мудрості і досвіду не стають на перешкоді її прагненню до інновацій, польоту думок, вмінню радіти і дивуватись, любити життя і дорогих серцю людей. Вона щедро ділиться своїми знаннями, які дійсно є універсальними і академічними, і досвідом з колегами, вченими, студентами. Всі ці якості викликають заслужену любов і повагу колег і студентів.
У ювілейний рік хочеться побажати Аллі Михайлівні здоров’я і творчого польоту, відчуття гармонії із світом і з собою, любові і відданості близьких! Ми пишаємось честю нашого навчання, спілкування і дружби, впевнені, що на нас чекає іще не один ювілей Алли Михайлівни!
Колектив кафедри фармакогнозії