X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


АФЛЕТИН – гарантія комфортного життя при метеоризмі!

Метеоризм є однією з найчастіших причин звернення пацієнтів до лікаря. З цією гастроентерологічною скаргою пацієнт може прийти до лікарів різних спеціальностей. З цією проблемою стикаються не лише гастроентерологи, а й кардіологи, оскільки підвищене здуття кишечника симулює кардіалгії; та гінекологи, оскільки у жінок залежно від фази циклу спостерігається виражене здуття живота; і навіть психотерапевти та психіатри, оскільки метеоризм і флатуленція значно знижують якість життя людей, які виявляються не в змозі відвідувати громадські місця, роботу, школу, що призводить до виражених змін у психічній сфері.

 

Метеоризм — дуже поширений симптом, який зустрічається у людей будь-якого віку. Він однаково поширений серед людей незалежно від расової приналежності і може вражати як немовлят, так і людей похилого віку.

 

Метеоризм – це неприємне відчуття, яке виникає внаслідок надмірного накопичення газів у кишечнику. Саме слово «метеоризм» має давньогрецьке походження і дослівно перекладається, як «підняття вгору» або «здуття».

 

Які причини надмірного газоутворення?

Причини метеоризму різноманітні, але зазвичай є доброякісними, наприклад, заковтування занадто великої кількості повітря під час їжі, функціональні розлади ШКТ, переїдання або надмірне бродіння, викликане бактеріями кишкової флори. Більш серйозними та небезпечними причинами можуть бути непрохідність кишечника, камені в нирках, надмірний ріст бактерій, запалення кишечника, перитоніт та ідіопатичні причини.

«Канон медицини», автором якого є Авіценна, є одним із найвидатніших медичних рукописів, який також торкається шлунково-кишкових розладів, таких як метеоризм. На думку Авіценни, здуття живота є результатом недосконалого травлення, що є наслідком споживання бобів/гороху, фруктів, солоної їжі та переїдання [1]. Деякі фрукти та овочі містять велику кількість фруктози та олігосахаридів, які можуть сприяти підвищенню газоутворення.

У шлунково-кишковому тракті людини у середньому міститься близько 900 см3 газів. У нормі до 70 % кишкового газу має екзогенне походження, решта утворюється в процесі діяльності бактерій, що заселяють товстий кишечник, і надходить із плазми крові внаслідок різниці парціального тиску.

Ззовні гази проникають у кишечник за рахунок аерофагії, при цьому в нормі невелика кількість повітря (в середньому 2-3 мл) заковтується під час їжі, розмови та сміху. Патологічна аерофагія спостерігається при психічних захворюваннях, органічному ураженні центральної нервової системи. Надмірне заковтування повітря відбувається при вроджених аномаліях ротового апарату (незарощеному твердому піднебінні, заячій губі). Виражена аерофагія спостерігається і при таких поширених захворюваннях, як риніт, риносинусит, кашель. Особливо важко вона проявляється у немовлят. Дуже часто це явище зустрічається у дітей раннього віку при неправильному прикладанні до грудей або неправильній подачі пляшечки з сумішшю.

Аерофагія спостерігається і у дітей старшого віку, які розмовляють під час їжі. У людей старшого покоління аерофагія спостерігається при неправильно встановлених зубних протезах або відсутності зубів, при частому поперхуванні, кашлі. Велика частина заковтнутого повітря видаляється шляхом відригування, решта проходить у кишечник.

Склад газів кишечника широко варіюється. Ці коливання залежать від індивідуальних особливостей людини, харчових звичок, мікробіоценозу та походження газової суміші. Зазвичай вона складається з азоту, водню, метану, вуглекислого газу та сірководню.

Ендогенно утворюються такі ароматичні сполуки, як індол, скатол, сірководень, меркаптан. Газоутворення виникає в процесі переробки зброджуваних речовин анаеробними та облігатно-анаеробними бактеріями у просвіті товстої кишки.

Ще одним джерелом газів у просвіті кишки служить їх дифузія із плазми. Напрямок дифузії визначається відносним парціальним тиском газу в плазмі та в просвіті кишки. У плазмі тиск азоту — 600 мм рт. ст., кисню - 50 мм рт. ст. і вуглекислого газу (натщесерце, при низькому вмісті іонів бікарбонату і водню) вище, ніж у просвіті кишечника, тому гази дифундують у кишечник [2].

 

КЛАСИФІКАЦІЯ МЕТЕОРИЗМУ

Залежно від причини, що викликала метеоризм, виділяють такі його види.

 

1 Аліментарний метеоризм, що виникає внаслідок аерофагії та вживання продуктів, перетравлення яких супроводжується підвищенням газоутворення в кишці. До останніх можна віднести: бобові (сочевицю, боби, квасолю, горох); продукти, що містять грубу клітковину та екстрактивні речовини (капусту, шпинат, щавель, цибулю, часник, ріпу, редьку, яблука, фініки); цільне молоко, газовані напої, продукти, які викликають бродильні процеси (квас, пиво, чорний хліб, виноград, родзинки).

 

2 Дигестивний метеоризм, що є наслідком порушення процесів перетравлення внаслідок ферментної недостатності, мальдігестії, мальабсорбції. Іноді метеоризм стає першим симптомом, з яким пацієнт звертається до лікаря. У дорослих пацієнтів із жовчнокам’яною хворобою метеоризм є причиною проведення УЗД черевної порожнини ще до появи больового синдрому. Цей неприємний симптом також супроводжує харчову алергію, гастрит/гастродуоденіт, панкреатит, відносну недостатність підшлункової залози та коліт будь-якої етіології.

 

3 Дисбіотичний метеоризм, що розвивається внаслідок порушення складу мікрофлори травного тракту. Підвищене газоутворення стає одним з основних ознак порушення мікробіоценозу кишківника.

 

4 Механічний метеоризм, що є наслідком механічних порушень евакуаторної функції ШКТ із розладом пасажу газу (наявність спайкового процесу, стенозів, пухлин).

 

5 Динамічний метеоризм, що виникає в результаті порушення моторної функції ШКТ із уповільненням пасажу газу травним трактом: при парезі кишечника (після оперативного втручання, у людей похилого віку), інтоксикації (кишкових інфекціях, глистних інвазіях, сепсисі), електролітних порушеннях (гіпокаліємії), гормональних змінах (гіпотиреозі), перитоніті, синдромі подразненого кишечника. Також деякі медикаменти можуть впливати на моторику ШКТ, тому явища метеоризму часто турбують пацієнтів які отримують препарати заліза, преднізолон, лактулозу, а також хіміотерапію. У цій групі окремо можна виділити психогенний метеоризм за рахунок спазму гладкої мускулатури кишки на тлі психоневрологічних порушень як органічного, і функціонального характеру. Тяжкий метеоризм спостерігається у людей на тлі стресу, що, у свою чергу, посилює реакцію на стрес.

 

6 Циркуляторний метеоризм, що виникає внаслідок порушення місцевого або загального кровообігу (портальної гіпертензії, ішемічного коліту). З даними видом метеоризму добре знайомі кардіологи. Симптом може розвинутись після інфаркту міокарда, при атеросклерозі, виражених порушеннях серцевого ритму.

 

7 Висотний метеоризм, що стає наслідком зниження атмосферного тиску при підйомі на висоту, що призводить до збільшення парціального тиску газів у порожнині кишечника.

 

Які симптоми метеоризму?

Перші травневі дні багато хто з нас традиційно прагне провести на природі. Довгоочікувана тепла погода відкриває сезон відпочинку на природі, сезон пікніків. Смачна їжа та гарна компанія допомагають відволіктися від турбот, пов’язаних з бойовими діями, і отримати позитивні емоції. Але всі ці задоволення можуть бути перекреслені неприємними симптомами, якщо не дотримуватися правила безпечного харчування та не слідкувати за почуттям міри.

Саме з початком сезону пікніків різко збільшується частота відвідувань аптеки в пошуках дієвих ліків для боротьби з симптомами розладів органів травлення. У людей з хронічними захворюваннями дані симптоми періодично виникають протягом багатьох років, тому дана категорія пацієнтів часто оминає прийом лікаря і одразу звертається до провізора, щоб швидше отримати ліки та полегшити прояви хвороби.

До найчастіших симптомів надмірного газоутворення в кишечнику відносять [3]:

  • здуття живота;
  • відчуття переповнення в шлунку;
  • біль в животі;
  • довільне або мимовільне відходження газів;
  • часта відрижка;
  • бурчання чи булькання у животі;
  • нудота;
  • порушення стільця (від закрепу до діареї).

Дані симптоми можуть значно порушувати повсякденну активність. Пацієнти, що хронічно страждають від наслідків надмірного газоутворення, намагаються уникати святкувань або значно обмежують себе в частуванні звичними для інших стравами.

 

Які існують стратегії лікування метеоризму?

Для ефективного лікування надмірного газоутворення в кишечнику потрібен комплексний підхід. Сюди входять модифікація способу життя та прийом ліків.

Слід пам’ятати, що причиною виникнення даних симптомів не є порушення в харчуванні, але рекомендації щодо дотримання дієти можуть суттєво полегшити прояви захворювання.

Модифікація способу життя є досить важливою стратегією, тому варто рекомендувати пацієнтам дотримуватися певних важливих правил:

 

Регулярне харчування.

Приймати їжу краще 4-5 разів на день, ретельно пережовувати, порції мають бути невеликі. По можливості потрібно відмовитися від перекусів та уникати тривалих проміжків між прийомами їжі.

 

Дієтичне харчування.

Гастоентерологи рекомендують уникати продуктів, які посилюють газоутворення в кишечнику, таких, як бобові, капуста, газовані напої, та обмежити вживання гострих страв та приправ. Також варто відмовитись від алкоголю, кофеїновмісних напоїв, паління.

 

Питний режим.

Вживання достатньої кількості води протягом доби позитивно впливає на процеси травлення та покращує перистальтику кишечника.

 

Харчовий щоденник.

Ведення харчового щоденника допоможе відслідкувати індивідуальну реакцію кишечника на ті чи інші продукти. Це суттєво допоможе при складанні індивідуального раціону харчування.

 

Регулярне фізичне навантаження.

Щоденні аеробні вправи протягом 20-30 хв. мають позитивний вплив на перистальтику та процеси травлення.

Якщо при дотриманні вищеперерахованих рекомендацій все ж таки метеоризм продовжує турбувати, слід розглянути препарати для симптоматичного лікування, що перешкоджають утворенню газів у кишечнику. До них відносяться так звані піногасники на основі симетикону. Ця лікарська група відпускається без рецепта та ефективно усуває здуття шлунка та полегшує відходження газів. Чудовим представником даної групи препаратів є АФЛЕТИН, виробництва АТ «КИЇВСЬКИЙ ВІТАМІННИЙ ЗАВОД», який надійно усуває метеоризм. В основі лікарського засобу є речовина симетикон, що є нетоксичною, інертною, поверхнево-активною і кремнійорганічною сполукою, що володіє властивостями піногасника.

 

Симетикон – це силіконова сполука, під впливом якої змінюється поверхневий натяг бульбашок газу в травному тракті, що веде до їх розриву та подальшого виведення з організму [4]. При прийомі внутрішньо препарат не всмоктується і після проходження через ШКТ виводиться з організму. При потраплянні в кишечник симетикон усуває газові бульбашки, що утворилися, і перешкоджає утворенню нових. Піна, що розпирає кишечник, осаджується, а гази, що вивільняються, поглинаються стінками кишечника або виводяться з організму завдяки перистальтиці. Тиск газів у просвіті кишечника знижується, характерний для метеоризму больовий синдром усувається [5, 6]. Симетикон утворює також захисну плівку на слизовій оболонці ШКТ, яка нейтралізує дія агресивних факторів.

 


ЦЕ ВАЖЛИВО!

Симетикон є одним з найкращих препаратів, що використовується для передопераційної підготовки кишечника. В багатьох рандомізованих дослідженнях було підтверджено, що саме пероральний симетикон значно зменшує газоутворення, що є основою в якісної підготовки кишечника, впливає на швидкість інтубації сліпої кишки та збільшує частоти виявлення аденоми чи поліпа кишечника [7].

Симетикон не має серйозних побічних ефектів, оскільки він не всмоктується при пероральному прийомі, тому системні побічні ефекти, такі? як ураження нирок, гіпертензія та гіперглікемія, не виникають [8]. Також слід відмітити, що симетикон було схвалено FDA ще у 1952 році, тому вже протягом багатьох років він ефективно застосовується для симптоматичного лікування метеоризму [9].


 

Враховуючи профіль безпеки та високу ефективність АФЛЕТИН можна сміливо рекомендувати пацієнтам з метеоризмом для зменшення неприємних проявів надмірного газоутворення.

 

 

АФЛЕТИН виробництва АТ «КИЇВСЬКИЙ ВІТАМІННИЙ ЗАВОД» чинить наступні дії:

  • Діє як піногасник, зменшуючи поверхневий натяг на межі між рідиною та пухирцями газу.
  • Нормалізує всмоктування газу через слизову оболонку кишки та полегшує його проходження по ШКТ, в результаті чого зменшується внутрішньопросвітний тиск.
  • Симетикон також чинить захисну дію, обмежуючи проникнення імуностимулюючих речовин через слизову оболонку кишечника, що може зменшувати сенсибілізацію [10].

 

Як приймати АФЛЕТИН?

Лікарський засіб АФЛЕТИН рекомендовано приймати дорослим та дітям віком від 12 років: по 1 капсулі 3 рази на добу. За необхідності лікарський засіб можна приймати тривалий час.

Як допоміжний засіб? при проведенні діагностичних досліджень: по 1 капсулі 3 рази на добу за день до дослідження і ще 1 капсулу — вранці в день його проведення.

 

АФЛЕТИН від АТ «КИЇВСЬКИЙ ВІТАМІННИЙ ЗАВОД» має ряд переваг, серед яких:

  • Висока якість — ліки виготовляють з використанням високоякісних субстанцій.
  • Доступна ціна — ліки від українського виробника АТ «Київський вітамінний завод» відпускаються за ціною в рази менше ніж закордонні аналоги.
  • Доведена ефективність та безпека — ефективність та безпечність ліків була неодноразово підтверджена в ході багатьох досліджень.

 

Здоровий спосіб життя, достатня кількість фізичної активності, дієтичне харчування є досить важливими в профілактиці багатьох захворювань, проте не завжди є гарантією нормальної роботи шлунково-кишкового тракту. При виникненні неприємних симптомів метеоризму не слід зволікати, слід ефективно лікувати. Афлетин від АТ «Київський вітамінний завод» є гарантованим помічником, що швидко та безпечно усуває симптоми метеоризму.

 

Література:

  1. Naseri M, Babaeian M, Ghaffari F, Kamalinejad M, Feizi A, Mazaheri M, Mokaberinejad R, Adibi P. Bloating: Avicenna’s Perspective and Modern Medicine. J Evid Based Complementary Altern Med. 2016 Apr;21(2):154-9.
  2. Синдром избыточного газообразования в кишечнике: клиническое значение и принципы терапии / Л. И. Буторова [и др.] // Трудный пациент. 2005. № 6. С. 68–73.
  3. Malcolm JD. POST-OPERATIVE TYMPANITES: Its Nature and Some Points in its Treatment. Br Med J. 1917 May 12;1(2941):612-4.
  4. Curtis J. Ingold; Hossein Akhondi. Simethicone. StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): Stat Pearls Publishing. PMID: 32310457 Bookshelf ID: NBK555997. Last Update: July 4, 2022.
  5. Головенко О.В., Михайлова Т.Л., Макарчук П.А. Синдром метеоризма: причины и возможности лечения. Фарматека 2009; 2: 17—22.
  6. Brecević L, Bosan-Kilibarda I, Strajnar F (May 1994). “Mechanism of antifoaming action of simethicone”. Journal of Applied Toxicology. Wiley. 14 (3): 207—11. DOI:10.1002/jat.2550140311. PMID 8083482.
  7. Cao RR, Wang L, Gao C, Pan JH, Yoshida EM, Li HY, Qi XS. Effect of oral simethicone on the quality of colonoscopy: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Dig Dis. 2022 Mar;23(3):134-148. doi: 10.1111/1751-2980.13084. Epub 2022 Mar 14. PMID: 35075814.
  8. Lev-Toaff AS, Langer JE, Rubin DL, Zelch JV, Chong WK, Barone AE, Goldberg BB. Safety and efficacy of a new oral contrast agent for sonography: a phase II trial. AJR Am J Roentgenol. 1999 Aug;173(2):431-6.
  9. Burta O, Iacobescu C, Mateescu RB, Nicolaie T, Tiuca N, Pop CS. Efficacy and safety of APT036 versus simethicone in the treatment of functional bloating: a multicentre, randomised, double-blind, parallel group, clinical study. Transl Gastroenterol Hepatol. 2018;3:72.
  10. T. Wittmann, L. Paradowsky. Clinical trial: the efficacy of alverine citrate⁄simeticone combination on abdominal pain⁄discomfort in irritable bowel syndrome- a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Aliment Pharmacol Ther 31, 615–624. 2010 Blackwell Publishing Ltd. doi:10.1111/j.1365-2036.2009.04216.

 

Надія Бойко, лікар

 

 

Поділитися статтею з друзями