24 роки викликів та розвитку, — мережа аптек «Подорожник» відзначає річницю заснування
Історія компанії почалась у 1999 році з однієї аптеки у Львові під назвою «Добра аптека». Тоді в штаті працювало 6 людей. За 24 роки роботи «Подорожник» перетворився у найбільшу мережу аптек України. Сьогодні вона налічує понад 1600 аптек з 12 мільйонами постійних клієнтів, а кількість працівників зросла до понад 8000. СЕО мережі аптек «Подорожник» Тарас Коляда розповів про її роботу на фармринку України, періоди зростання, секрети стабільності й довгострокового успіху.
Як мережа поширювалась зі Львова на всю Україну?
Ми почали працювати під брендом «Подорожник» у 2009 році, а аптеки — відкриватись у Львові та області. У 2013-му поширились на західні області. Через 5 років були вже по всій Україні. Важливо зауважити, що за цей час з’являлись не тільки нові аптеки «Подорожник», а й змінювалась структура компанії. Ми комплексно дбали про різні напрямки розвитку. Для клієнтів почала діяти програма лояльності, яка сьогодні динамічно розвивається і пропонує знижки, бонуси, персональні пропозиції та інше. Особливо хочу акцентувати, що це дає нам і додаткову можливість потурбуватися про здоров’я клієнта, нагадати йому про прийом ліків, які він приймає постійно й не тільки.
Понад 8000 працівників — це велика команда. Що об’єднує людей «Подорожника»?
Можу впевнено сказати, що це — єдина місія та цінності, з якими працюємо. Вони створюють темп для команди, напрямок руху та цілі. З роками ми визначили, що наші цінності — це сміливість, клієнтоорієнтованість, розвиток, відкритість і чесність. Саме ці якості про нашу компанію та її людей, адже ми маємо сміливість зростати, якими б важкими не були часи. Ми завжди пам’ятаємо про своїх клієнтів, враховуємо їхні можливості та потреби і дбаємо про виключно якісний сервіс. З розвитком компанії розвивається і кожен член команди, як професійно, так і особисто. При цьому ми відкриті та чесні перед собою, командою та нашими клієнтами. Це все дозволяє нам працювати з єдиною місією — надавати якісну фармопіку українцям завжди і за будь-яких обставин. Так буде й надалі.
За 24 роки в країні було і є чимало криз. Як дбаєте про команду в таких ситуаціях?
Ми стараємося бути максимально відкритими і вибудувати довіру в спілкуванні. Це не так просто, та все одно нам це вдається. Наприклад, коли почалась війна, то ми підтримували команду повсюди. У нас були історії, коли працівники йшли пішки
10-15 кілометрів полями до позицій наших військових. Ми їм згодом допомагали, переводили в інші регіони на роботу. Багато хто волонтерив цілодобово, бо іншим займатися в такий час не міг і ми це розуміли й приймали. Зараз ми підтримуємо не лише команду, але й країну. Допомагаємо, як нашим працівникам на фронті, так і ЗСУ загалом. Працює наш благодійний проєкт «Карети для ЗСУ» і ми передали вже більше 60 машин спецтранспорту захисникам. Надаємо також згідно запиту різні потрібні їм речі, наприклад, Starlink, тепловізори, металошукачі, ноші, медикаменти та інше. Будемо продовжувати цю підтримку до перемоги. Вважаємо це нашим обов’язком, як соціально відповідального бізнесу.
Що було найважчим за ці 24 роки?
Звичайно, що найважчий період для нас, як і для всієї України — це повномасштабне вторгнення. Ми глобальна компанія і нас це торкнулося, як в бізнесових питаннях, так і людських. Пригадую, біля аптек були страшенні черги, фармацевти працювали майже безперервно, наші аптеки потрапляли під обстріли, в окупацію. Логістика отримала значні руйнування і працювала з перебоями. Дороги розбиті, в окупації, але людям потрібні ліки. І ми їх без перебільшення героїчно доставляли. Наш водій Максим Середа возив препарати під обстрілами і в окуповані регіони Київщини та Чернігівщини. Він каже, що інакше не міг, бо від його роботи залежало життя та здоров’я українців. І я його розумію та пишаюся людьми «Подорожника». Взагалі було важко навіть розуміти, що ми знаємо, як піклуватися про здоров’я людей, але, на жаль, нічого не можемо зробити перед смертю. Це найтрагічніше. Якщо зараз ми вже навчилися жити під час війни і працюємо на перемогу, то у перші дні був шок і неприйняття. Відверто скажу, ми приймали рішення дуже швидко і коли навіть щось і планували, то лише на кілька днів.
Мережа налічує понад 1600 аптек і зростає далі. У чому важливість такого масштабування?
Масштабування та ріст — це логічне прагнення будь-якого бізнесу і це не просто так. Наприклад, розвиток «Подорожника» створює нові робочі місця по всій Україні, дає підтримку економіці. Зі збільшенням торгових точок також збільшуємо асортимент наших аптек. Зараз він налічує понад 25 000 товарів і постійно поповнюється новими, відповідно до попиту населення. Ми уважні до якості препаратів, наші фармацевти під час вхідного контролю перевіряють власноруч кожну упаковку. Це про відповідальність перед нашими клієнтами та їхня впевненість у нас. Нещодавно ми відкрили новий великий склад для ліків і там також є їхній контроль та всі необхідні умови.
Зрештою ми працюємо у критично важливій сфері охорони здоров’я і наші аптеки прямо впливають на здоров’я нації та збереження життів. Повірте, що ми не обираємо з позиції прибутку, де нам буде вигідніше відкрити аптеку — у великому місті чи малому райцентрі. Там і там живуть українці й кожному з них потрібна фармопіка. До речі, помітив, що в менші населені пункти ми заходимо одними з перших серед фармритейлів. Саме масштабування дає нам впевненість робити такі кроки й слідувати нашій місії — надавати якісну фармопіку за будь-яких обставин.
Як у майбутньому плануєте підтримувати свою першість на фармринку?
Маємо плани розвитку і бачення, яким воно має бути. Ми готові й можемо бути гнучкими та змінюватися відповідно до подій. Приділяємо велику увагу новим технологіям і йдемо в онлайн, щоб бути на рівні з часом і щоб клієнтам було зручно з нами. Хочемо збільшувати асортимент на вибір, щоб люди могли в нас отримати все необхідне для комплексної турботи. Тобто про здоров’я, красу та догляд за собою. Люди насправді все відчувають і йдуть туди, де їм комфортно і де до них ставляться уважно. Ми про них дбаємо, тому вони залишаються з нами. Я вдячний кожному, хто за ці 24 роки разом з «Подорожником».
Далі — більше!