Брізерування: сучасний комфортний та ефективний метод лікування алергічного риніту
У свідомості більшості весна — це період пробудження та відчуття новизни у всьому, що нас оточує. Вона несе щире захоплення і вируючу радість. Навіть повітря стає іншим, воно пахне свіжістю і квітами. Втім, у частини людей навесні перехоплює подих не від краси усього навколо, а від впливу алергенів, які провокують симптоми алергічного риніту та виражено погіршують якість життя.
Поширеність алергічного риніту у світі неухильно зростає та за оцінками складає 10–40 %. Хоч дане захворювання напрямки не загрожує життю, воно виражено погіршує його якість [1].
Що таке якість життя?
Більшість хронічних захворювань неможливо вилікувати, втім, реально контролювати пов’язані з ними симптоми і попередити розвиток ускладнень. Метою цього є забезпечення належної якості життя.
Якість життя (ЯЖ) означає благополуччя, добробут і задоволеність життям. Однією із складових ЯЖ є якість життя, пов’язана зі здоров’ям. Її оцінка стала основною сферою інтересу у сучасних клінічних дослідженнях, у тому числі при алергічному риніті [2].
Вплив алергічного риніту на якість життя
Алергічний риніт (АР) — це хронічне запальне захворювання, яке характеризується ураженням верхніх дихальних шляхів і проявляється, принаймні, одним із наступних класичних симптомів:
- чхання;
- свербіж;
- закладеність носа;
- надмірні слизові виділення з носа (ринорея).
АР може істотно впливати на різні аспекти життя пацієнтів, включаючи сон, працездатність, здатність навчатися та продуктивність. Якість життя при цьому знижується через прямий вплив його первинних симптомів на активність та самопочуття хворого [2].
Якщо ніс не дихає, це негативно впливає на увесь організм. Експерти Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я стверджують, що якість життя хворих з вираженими симптомами алергічного риніту прирівнюється до такої при бронхіальній астмі середнього ступеня тяжкості. Постійно закладений ніс супроводжується безліччю ризиків.
Вища частота інфекцій дихальних шляхів. Ніс — перший бар’єр на шляху мікроорганізмів, пилу та алергенів, які містяться у повітрі. При диханні ротом вони набагато легше проникають в дихальні шляхи і викликають хворобу [3].
Порушення пам’яті, уваги, працездатності та здатності навчатися. Утруднене носове дихання супроводжується венозним застоєм в нижніх відділах головного мозку та циркуляції спинномозкової рідини. Це негативно впливає на усі сфери, пов’язані з розумовою діяльністю [4].
Збільшення ризику серцево-судинних захворювань. Ряд досліджень довели що порушення дихання уві сні асоційоване з розвитком важких хронічних захворювань, зокрема [5]:
- підвищенням кров’яного тиску (артеріальною гіпертензією);
- ішемічною хворобою серця та інфаркту;
- серцевою недостатностю.
Як допомогти хворому з алергічним ринітом?
Терапія АР має бути комплексною та враховувати усі ланки патогенезу цього захворювання. Враховуючи останнє, виділяють кілька основних напрямків лікування АР [6]:
- Обмеження контакту з патогенетично значущими алергенами (елімінаційна терапія).
- Базова медикаментозна терапія: антигістамінні препарати, інтраназальні глюкокортикоїди, системні кортикостероїди, антагоністи лейкотрієнових рецепторів, назальні деконгестанти, кромони та інші препарати (на жаль, не завжди ефективна).
- Алерген-специфічна імунотерапія.
Роль елімінаційної терапії в лікуванні алергічного риніту
Ризик розвитку і тяжкість клінічного перебігу алергічних захворювань пов’язаний з наявністю і концентрацією алергенів в навколишньому середовищі. Так, у осіб з генетичною схильністю до атопії або її наявністю симптоми алергічних захворювань можуть розвиватися навіть при мінімальній концентрації алергену, але для інших людей для цього потрібен надлишок його в навколишньому середовищі.
Алерген не лише запускає каскад алергічної реакції, а й підтримує алергічне запалення протягом усього періоду контакту зі слизовою оболонкою верхніх дихальних шляхів і, насамперед, порожнини носа [7].
Найчастішими етіологічними факторами для розвитку АР є екзоалергени, до яких відносяться [7]:
Пилкові алергени: пилок бур’янів (полин, амброзія), лугових та злакових трав, а також дерев (береза, ясен, японський кедр).
Побутові алергени: домашній та бібліотечний пил, а також мікрокліщі Pyroglyphidae: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae, Dermatophagoides microceras та Euroglyphus mainei, які складають більшу частину алергенів домашнього пилу.
Епідермальні алергени тварин: кішок, собак, коней, гризунів, великої рогатої худоби.
Грибкові алергени: спори непатогенних цвілевих та дріжджових грибів: Cladosporium, Stemphylium, Alterna.
Інсектні алергени: алергени тарганів видів Blatella germanica, Blatella orientalis, Periplaneta americana, Periplaneta australae та Supella supulledium.
Професійні алергени: пил, борошно, зерно, солі металів, латекс, клей, смоли та ін.
Харчові алергени: білки арахісу, яйця, молока, сої, кунжуту, селери, яблук, персиків.
Не варто забувати і про полютанти, які містяться в атмосферному повітрі великих мегаполісів або екологічно несприятливих районів. До них відносяться вихлопні гази, леткі органічні сполуки, озон, оксид азоту, діоксид сірки, тютюновий дим. Інформація стосовно ролі поллютантів у розвитку АР дуже суперечлива. Багато хворих з персистуючою формою АР відзначають раптове загострення симптомів захворювання після контакту з так званими тригерними факторами: під час перебування у сильно запилених приміщеннях або в загазованій атмосфері, при контакті з парами бензину на заправці, різкими запахами парфумів та продуктів побутової хімії, дії тютюнового диму.
Саме тому важливим компонентом лікування та профілактики АР є іригаційно-елімінаційна терапія, спрямована на обмеження контакту пацієнта з патогенетично значущими алергенами. Важливість іригаційно-елімінаційної терапії підкреслюється в усіх міжнародних настановах та рекомендаціях з лікування АР та має найвищий ступінь доказовості (А — високий ступінь переконливості; найвищий рівень достовірності) [6–8].
Варто підкреслити, що далеко не всі методи елімінаційної терапії, які зазвичай рекомендують пацієнтам з алергією, однаково дієві. У зв’язку з цим, розробляються нові способи елімінації алергенів, одним з яких є брізерування.
Що таке брізерування?
Брізерування (від англійського breathe — дихати) — це іноваційний метод очищення та піклування за верхніми дихальними шляхами за допомогою системи Брізер. Вона генерує частки інгаляційного засобу, розмір яких є оптимальним для піклування за верхніми дихальними шляхами та складає 5 мкм (мікрон). Завдяки цьому під час брізерування лікарська речовина рівномірно розподіляється на слизових оболонках, а площа взаємодії є значно більшою, ніж при використанні класичних методів елімінації алергенів. На відміну від спреїв та крапель, брізерування забезпечує тривалий вплив на слизову оболонку носа та приносові пазухи, що суттєво підвищує ефективність лікування хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів.
Термін «брізерування» походить від англійського слова «breath», що перекладається, як вдих/видих, адже вона реалізується саме цим фізіологічним шляхом — через акт дихання.
Що входить у систему Брізер?
Система Брізер складається з портативного інгаляційного пристрою Брізер Айрокс і двох засобів для брізерування: Брізер Бар’єр і Брізер Тріт.
Пристрій для брізерування Брізер Айрокс
Брізер Айрокс (Breather Airоx) — це сучасний компактний девайс, який є воістину інноваційним готовим рішенням для іригаційно-елімінаційної терапії.
Як виглядає Брізер Айрокс?
Пристрій виготовлений з якісного пластику без запаху та силіконових елементів, представлених кнопкою «початок роботи», заглушкою отвору для зарядного пристрою та роз’ємом для насадок (масок або загубника). Резервуар для ліків щільно закривається на засувку та оснащений гумовою прокладкою, яка додатково попереджує проливання рідини. При необхідності верхню частину з контейнером можна зняти, натиснувши на кнопку Push. На нижній частині девайса розташований відсік для двох пальчикових батарейок. Крім того, 1 може працювати і від мережевого адаптера.
Пристрій володіє двома режимами роботи:
- автоматичним, при якому інгаляція триває з моменту включення до повного використання препарату;
- ручним, який контролюється затисненням кнопки включення.
Брізер Айрокс — готове рішення для повноцінного догляду за верхніми дихальними шляхами
Переваги використання Брізер Айрокс при алергічному риніті
Ряд характеристик обумовлює доцільність використання Брізер Айрокс для елімінаційної терапії при алергічному риніті.
Оптимальний профіль безпеки та відсутність вікових обмежень.
Брізерування — це повністю безпечна процедура, яка може використовуватись в дорослих та дітей, в тому числі у дітей від народження та у вагітних.
Компактні розміри.
Брізер Айрокс важить всього 90 г та вільно вміщається в долоні. Вам не потрібно думати про місце для його зберігання, а мініатюрність пристрою дозволяє тримати його в руці без зусиль навіть маленькій дитині .
Мобільність.
З Брізер Айрокс ви не прив’язані до місця інгаляції і можете проводити лікування в дорозі, брати його у відпустку і відрядження.
Доставка лікарської речовини в незміненому вигляді.
Брізер Айрокс працює за допомогою спеціальної вібруючої сітки з мікроотворами (мембрани), таким чином, не змінює молекулярну структуру засобу для брізерування. Крім того, під час процедури брізерування лікарська речовина не нагрівається і, відповідно, не руйнується. Завдяки описаній унікальній технології ви завжди будете впевнені, що структура лікарського препарату не порушена і будь-який член родини отримує високоефективне і якісне лікування.
Зручність використання у будь-якому положенні тіла.
Практично безшумна робота Брізера Айрокс і можливість нахилу девайса на будь-який кут дозволяють проводити брізерування маленьким і навіть сплячим дітям в будь-який час і в будь-якому місці. Крім того, конструкційні характеристики пристрою попереджують проливання ліків, навіть, якщо його використовувати у лежачому положенні. Навіть якщо немовля буде дихати лікувальним аерозолем і спати спокійно.
Генерування частинок, розмір яких є оптимальним для впливу на верхні дихальні шляхи.
Пристрій генерує аерозоль з частками розміром 5 мкм. Саме такий розмір часток буде осідати у верхніх дихальних шляхах і не потрапляти нижче.
Засоби для брізерування: Брізер Бар’єр і Брізер Тріт
Брізер Бар’єр — стерильний ізотонічний розчин для інгаляційного введення з концентрацією 0,9 % NaCl, яка адаптована для сумісності з рідинами організму людини. Він зволожує та очищує верхні дихальні шляхи від алергенів, пилу та мікроорганізмів та застосовується в комплексній терапії захворювань дихальних шляхів (у тому числі, з використанням інгаляційної системи Брізер Айрокс).
Показанням до використання Брізер Бар’єр є:
- гігієнічний догляд, зволоження й очищення слизової оболонки верхніх дихальних шляхів у приміщеннях із сухим повітрям, що зумовлено роботою кондиціонерів (у тому числі автомобільних), обігрівачів, радіаторів центрального опалення, при перельотах;
- очищення слизової оболонки верхніх дихальних шляхів від алергенів у період цвітіння рослин, пилу, наявного в умовах забрудненого повітря;
- використання у пацієнтів із захворюваннями слизової оболонки носа і придаткових пазух, які супроводжуються сухістю слизової оболонки або утворенням слизу (атрофічний, алергічний, інфекційний, медикаментозний риніт);
- як допоміжний засіб при застосуванні локальних судинозвужувальних засобів;
- після операційних втручань у порожнині носа і носових пазухах.
Брізер Тріт — стерильний розчин для інгаляційного введення з концентрацією 3 % NaCl, який застосовується в комплексній терапії захворювань дихальних шляхів, у тому числі алергічного риніту. Брізер Тріт полегшує дихання шляхом:
- розрідження та покращення виведення секрету слизової оболонки верхніх та нижніх дихальних шляхів за рахунок осмотичного ефекту;
- стимуляції захисних властивостостей слизових оболонок верхніх дихальних шляхів шляхом покращення мукоциліарного кліренсу.
Брізер Тріт показаний при:
- гострих респіраторних вірусних інфекціях, грипі, ларингіті, трахеїті, бронхіті, бронхіоліті, муковісцидозі, бронхоектатичній хворобі і хронічному обструктивному захворюванні легень;
- гострих і хронічних захворюваннях носоглотки, носової порожнини й пазух, гіпертрофії аденоїдів у дітей;
- цілорічному та сезонному АР для зменшення набряку слизової оболонки, розрідження секрету й полегшення дихання.
Джерела літератури
- C.H.M.d. Silva, Tais Estevao da Silva, Karla P. Fernandes, Rogerio M. C. & Pinto. Quality of life in children and adolescents with allergic rhinitis. Rev Bras Otorrinolaringol (Engl Ed). 2009; 75: p 642-649.
- Kalmarzi, R., Khazaei, Z., Shahsavar, J., Gharibi, F., Tavakol, M., Khazaei, S., & Shariat, M. (2017). The impact of allergic rhinitis on quality of life: a study in western Iran. Biomedical Research and Therapy. 4(9): p. 1629-1637.
- Skoner DP. Complications of allergic rhinitis. J Allergy Clin Immunol. 2000 Jun;105(6 Pt 2): p. 605-609.
- Пухлик С. М.. Затрудненное носовое дыхание. Здоров’ я України. Тематичний номер, лютий 2010: стр. 54-57.
- Rhee TM, Choi EK, Han KD, Lee SR, Oh S. Impact of the Combinations of Allergic Diseases on Myocardial Infarction and Mortality. J Allergy Clin Immunol Pract. 2021 Feb;9(2): p. 872-880.
- Klimek L, Bachert C, Pfaar O, et al. ARIA guideline 2019: treatment of allergic rhinitis in the German health system. Allergol Select. 2019;3(1): p. 22-50.
- Радциг Е.Ю., Асманов А.И.. Место элиминационной терапии в лечении аллергического ринита и его осложнений. Педиатрия. 2011; № 90 (5): стр. 91-95.
- Пайганова Н.Э., Ястремский А.П. Ирригационная терапия в лечении и профилактике аллергического ринита у детей младшего возраста. Педиатрия. Consilium Medicum. 2021; 1: стр. 34–38.
Ганна Кирпач,
лікар загальної практики