X

Для доступу до архівного номеру журналу введіть, будь ласка, Вашу електронну адресу

Введіть ваш Email

X

Підписка на електронну версію журналу "Сучасна фармація"


Введіть ваше ім'я


Введіть ваше прізвище


Введіть вашу спеціальність


Введіть вашу спеціалізацію















Введіть ваш Email


Введіть ваш телефон

Телефон повинен містити код країни

наприклад: +380 99 999 9999


Введіть Область/місто/селище, де ви проживаєте


Введіть ваше місце роботи


Історія незламності і служіння людям: «Аптека Центральна №1» у м. Харків знову працює!

23 грудня 2022 року символ Аптечної мережі 9-1-1 — «Аптека Центральна №1» відсвяткувала свій другий день народження. Її 23-річна історія бездоганної роботи могла завершитись 2 березня 2022 року, коли в Палац праці у Харкові влучила ворожа ракета. Однак аптеку відбудували і вона знову обслуговує харків’ян і гостей міста.

 

Палац праці на Майдані Конституції вперше відкрив свої двері у 1916 році і став справжньою окрасою міста. Цей архітектурний шедевр створив Іполіт Претро всього за два роки. Палац пережив період радянщини і Другу світову війну. Навіть у німецьких фашистів не піднялася рука знищити історичну пам’ятку. А росіяни випустили на сьомий день війни ракету, яка перетворила Палац на руїни. Аптечна мережа 9-1-1 планувала зробити в цій аптеці музей історії вітчизняної фармації. Однак ніхто не міг уявити, що в цій історії будуть криваві сторінки.


Робочий день, який ледве не став останнім

«Аптека Центральна №1» з 1999 року обслуговувала харків’ян. Вона стала візитівкою Аптечної мережі 9-1-1 завдяки своїй бездоганній репутації. Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, аптека не зачинилася попри те, що працівники роз’їхалися. Керівництво мережі звернулося до фармацевтів компанії і попросило вийти на роботу в «Аптеку Центральна №1», бо пацієнти йшли сюди за ліками з усього Харкова.

2 березня був звичайний робочий день. Навкруги лунали вибухи, але фармацевти обслуговували пацієнтів і приймали товар.

«Волонтери доставили нас в «Аптеку Центральну №1». Ми переодягнулися, познайомилися з людьми, які там вже приймали товар, і стали до роботи, — згадує ті страшні події Яна Стрілець, завідувачка однієї з харківських «Аптек оптових цін», яка того дня серед інших долучилася до допомоги колегам в «Аптеці Центральній № 1» і стала свідком атаки. — Десь за годину почався справжній жах. Аптеку завалило, стеля впала, все засипало уламками, пилом, упаковками з ліками. Вибило вікна та двері. Я приймала товар за другою касою і в одну мить опинилася на підлозі. Другої каси, комп’ютера, ящика для грошей взагалі не було, прилавок з касою вибило і на мене почали падати ящики з ампулами.

Коли прийшла до тями, спробувала вилізти з-під прилавка та уламків ампул. Помітила, що з голови хлинула кров. Я закрила рану рукою і закричала. У той момент я благала Бога, щоб усі були живі! Я розшукала свого чоловіка і ми, перелізаючи через завали, побігли в дитячий зал. Там на нас чекала найстрашніша у моєму житті картина: на підлозі лежали наші колеги Людмила Потабрик та Ніна Жук! Їх завалило дверима та вибитою стіною зі стелею. Разом з іншими колегами ми підняли ті двері, щоб допомогти жінкам. Потім викликали «швидку»…»

Усі троє наших фармацевтів, які опинилися в той день в «Аптеці Центральній №1» залишилася живими, але ще певний час лікувалися і відновлювали здоров’я.

 


Друге життя «Аптеки Центральної №1»

Довелося лікувати і аптеку, яка на початку березня перетворилася на поле бою. Тут зробили капітальний ремонт, встановили нові меблі, техніку. Але найголовніше – аптека дійсно стала музеєм. Музеєм незламності мережі «9-1-1». На стінах розвісили фотографії, щоб відвідувачі бачили, що довелося пережити нашим фармацевтам 2 березня.

 

«Ми зайшли в повністю порожній аптечний зал 14 грудня, — розповідає нова завідувачка «Аптеки Центральної №1» Надія Ковальова. — Ще продовжувався дрібний ремонт, але вже завозили меблі і товар. Ми безперестанку прибирали, приймали і розставляли препарати на поличках… Справ було безліч».

 

У відновленій аптеці працюють разом з завідувачкою шестеро людей. Вони не побоялися вийти в аптеку, яка вже одного разу постраждала від ворожого обстрілу.

Вони розуміли, що аптека має працювати попри небезпеку — харків’янам потрібні ліки!

 

«Люди, які проходили повз аптеку, коли ми готували її до відкриття, махали нам руками, вітали і дякували. Навіть представники фармацевтичних компаній оцінили нашу сміливість, адже обстріли Харкова продовжуються і може в будь-який момент прилетіти. Боятися і сидіти у схованці — не наш формат! Я весь час в Харкові і працюю щодня. Ніколи не забуду, як в мою аптеку «Дешево» у 602 мікрорайоні прийшли «російські брати» з автоматами. От тоді я перелякалася не на жарт. А потім аптеку обстріляли. У той день ми не встигли вийти на роботу, і це врятувало нам життя, все сталося о дев’ятій ранку.

 

У березні я перейшла працювати в «Аптеку оптових цін» в районі залізничного вокзалу. Аптеку пограбували, у ній оселилися безхатьки. Довелося все прибирати і відновлювати роботу. Фармацевти боялися виходити на роботу в цю аптеку. Компанію мені склала Марія Денисенкова, яка переїхала з Чугуєва до Харкова, і ми всю війну працюємо разом.

Я щоранку їздила з передмістя від батьків на роботу. Працювали з моєю сміливою колегою, збирали з підлоги і розставляли на поличках ліки, які зносило вибуховими хвилями. Але не кидали людей напризволяще! Згодом поряд з залізничним вокзалом відкрили ще одну аптеку, а 20 липня мене попросили відкрити аптеку в селищі Жуковського. Там усі аптеки стояли зачиненими, район сильно обстрілювали, і харків’янам доводилося скрутно. Не всі мали змогу за станом здоров’я ходити містом у пошуках необхідних ліків. Не всім по кишені було винайняти таксі, тому наша аптека стала справжнім порятунком. Люди навіть плакали від щастя, дякували за те, що ми не побоялися вийти на роботу.

Коли мені запропонували стати завідувачкою в «Аптеці Центральній №1», я не вагалась ні хвилини. Сюди ж зі мною прийшла і Марія Денисенкова, перевірений боєць фармацевтичного фронту. Працювати в героїчній аптеці на Площі Конституції, 1 для нас була велика честь!»
Відкриття відновленої аптеки стало святом і для містян, і для працівників. Відвідувачі заходили, роздивлялися фотографії, дехто навіть витирав сльози. І щиро дякували фармацевтам, що їхня улюблена аптека знову працює.

Так була відкрита нова сторінка історії «Аптеки Центральної №1» — історії незламності і служіння людям.

 

 

Поділитися статтею з друзями