ЦЕФМА® — раціональна та безпечна антибіотикотерапія в педіатрії!
Сьогодні протимікробні препарати — це найбільш численна група лікарських засобів.
"Коли я прокинувся на світанку 28 вересня 1928 року, я, звичайно,
не планував революцію в медицині своїм відкриттям першого
в світі антибіотика або бактерії-вбивці. Але я вважаю, що саме це я і зробив".
Александер Флемінг, британський мікробіолог, бактеріолог
Вільний доступ до цих препаратів в нашій країні стимулює їх широке застосування населенням для самолікування, що свідчить про високу ймовірність надмірного та нераціонального вживання, помилок при виборі, дозуванні, тривалості лікування.
Внаслідок цього проблема резистентності (нечутливості або стійкості збудників інфекційних хвороб до призначуваних для боротьби з ними антибіотиків) набуває глобального характеру. Тому кожний лікар має розуміти, що вибір антибактеріального препарату, відповідно до рекомендацій Ради з раціональної антибіотикотерапії (CARAT), проводиться на підставі високої природної чутливості збудників, високої клінічної ефективності, терапевтичних переваг, високого профілю безпеки, співвідношення ціна/якість та наявності оптимальних режимів дозування [11].
Це важливо!
За оцінкою Асоціації американських педіатрів (АРА), в кожному другому випадку антибіотики призначаються необгрунтовано або без призначення лікаря. Не менший відсоток призначення антибактеріальних засобів спостерігається і в нашій країні.
Сьогодні відомо більше 30 груп антибіотиків, до яких входить майже 300 препаратів. Лідируюче положення в схемі сучасної протимікробної терапії поширених захворювань в дитячому віці займають β-лактамні антибіотики, серед яких найбільш широко застосовуються цефалоспорини.
Широкий спектр антимікробної дії, бактерицидний механізм дії, невелика частота резистентності мікроорганізмів, стійкість до дії багатьох β-лактамаз, добра переносимість, простота і зручність дозування уможливили розробку сучасних антибактеріальних препаратів цефалоспоринового ряду [8].
Поговоримо докладніше про цю антибактеріальну групу на прикладі препарату ЦЕФМА® дитяча суспензія фармацевтичної компанії «Сандоз ГмбХ», Австрія.
Цікаво знати!
Цефалоспорини були вперше виділені з культур Cephalosporium acremonium в 1948 році італійським вченим Джузеппе Бротзу, який зауважив, що культури продукували речовини, які ефективно знищували Salmonella typhi, збудника тифу. В свою чергу, отримання цефподоксиму проксетилу датується 1989 роком [12].
Цефподоксиму проксетил — перероральний цефалоспорин III генерації!
У світі налічується близько 70 різних цефалоспоринових антибіотиків та виділяють п’ять поколінь цефалоспоринів. В даний час у дітей цефалоспорини V покоління не застосовуються. Використання цефалоспоринів IV покоління в амбулаторній практиці обмежено через парентеральну форму випуску.
Свого часу створення оральних цефалоспоринів ІІІ покоління стало революційним в антимікробній хіміотерапії, оскільки дозволило змінити погляди клініцистів щодо можливостей сучасної терапії поширених інфекційних захворювань без застосування ін’єкцій, що дуже важливо і актуально для педіатричної практики, оскільки дозволяє здійснити адекватну і ефективну антимікробну терапію з дотриманням всіх вимог і рекомендацій, усунувши психологічну травму для дитини і підвищивши комфортність лікування [1].
Широкий спектр антибактеріальної активності
Оцінюючи переваги нового антибіотика, як і будь-якого іншого препарату, в першу чергу необхідно враховувати спектр його антимікробної активності.
Спектр дії та клінічна ефективність препарату ЦЕФМА® дитяча суспензія забезпечується його діючою речовиною — цефподоксимом проксетилу, що володіє високою антибактеріальною активністю проти широкого діапазону грампозитивних і грамнегативних бактерій.
Препарат виявляє бактерицидний ефект, пригнічуючи синтез компонентів клітинної стінки бактерій та за рахунок стійкості до більшості β-лактамаз [2].
Завдяки такій дії він ефективний проти: стрептококів групи A, B, C, F, G (Streptococcus pneumoniae, S. pyogenes, S. agalactiae), коринебактерій, таких грампозитивних бактерій, як S. mitis, S. sanguis, S. Salivarius, грамнегативної мікрофлори — гемофільної (H. influenza, H. parainfluenzae), Moraxella catarrhalis, протеї, кишкова паличка, клебсієли, диплококи (Neisseria meningitidis, Neisseria gonorrhoeae). Крім того, препарат активний відносно стафілококів, однак виключно метицилінчутливих і тих, що не продукують пеніциліназу [5].
Це важливо!
Згідно з останніми даними Європейського комітету з визначення чутливості до антимікробних препаратів (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing, EUCAST), цефіксим практично не впливає на S. pneumoniae на відміну від цефподоксима. За активністю проти H. influenzaе перевершує такі антибактеріальні засоби, як цефаклор, цефуроксиму аксетил, цефалексин і амоксицилін [7].
Препарат добре розподіляється в органах і тканинах, створює високі концентрації в легенях, слизовій бронхів, у альвеолярних клітинах, плевральної і запальної рідині, плазмі крові [4].
Це обумовлює і показання до його застосування:
- інфекції ЛОР-органів (включаючи синусити, тонзиліти, фарингіти, гострі та середні отити);
- інфекції дихальних шляхів (включаючи пневмонію, бронхопневмонію, гостру екзацербацію хронічного бронхіту);
- неускладнені інфекції верхніх і нижніх сечовивідних шляхів;
- інфекції шкіри та м’яких тканин, інфекцій кісток і суглобів [3].
Концентрація цефподоксима через 6–8 годин після його прийому у багато разів вище МІК90 для основних респіраторних патогенів — M. catarrhalis (в 2 рази), H. influenzae і S. pneumoniae (в 20 разів), S. pyogenes (майже в 70 разів) [6].
Важливо знати!
Мінімальна інгібуюча концентрація (мінімальна інгібуюча концентрація, МІК) — мінімальна концентрація антибіотика в живильному середовищі, при якій відсутні ознаки розмноження виділеного штаму.
МІК90 — мінімальна інгібуюча концентрація антибіотика для 90 % досліджених штамів. Тому найбільш ефективним препаратом для лікування легеневої патології серед пероральних цефалоспоринів III покоління є саме цефподоксиму проксетил [9, 13].
ЦЕФМА® дитяча суспензія — особливості діючої речовини!
Особливістю препарату є те, що діюча речовина представлена в неактивній формі — у вигляді проліків цефподоксиму проксетилу. Будучи проліками (prodrugs), цефподоксима проксетил тільки в стінці тонкої кишки, шляхом відщеплення неактивній частки препарату, перетворюється в активний антибіотик, тому практично не впливає на кишкову мікробіоту, що вкрай важливо для дітей, схильних до розвитку дисбіозу кишківника, а також розвитку антибіотик-асоційованої діареї [10, 11].
Тому при лікуванні гострих бактеріальних захворювань органів дихання у дітей молодшого віку використання цефподоксима проксетилу (ЦЕФМА® дитяча суспензія) у вигляді антибактеріальної монотерапії або ступінчастої терапії дозволяє уникнути розвитку диспептичного, алергічного, гепатотоксичного синдромів.
У подальшому препарат в організмі людини практично не метаболізується і не екскретується з калом, а виводиться нирками в незміненому вигляді.
Доведена ефективність та безпека
Враховуючи досвід різних міжнародних клінічних досліджень, можна сказати, що цефподоксиму проксетил посідає вагоме місце в терапії інфекцій дихальних шляхів. Зокрема для лікування отитів, у терапії синуситів та тонзилофарингітів, хронічного бронхіту, лікування негоспітальної пневмонії.
Згідно з даними дослідження R. Lodha, препаратом вибору при амбулаторному лікуванні дітей з позалікарняною пневмонією є амоксицилін. Препаратами другого ряду вважають цефподоксим і антибіотики в поєднанні з клавулановою кислотою [13].
При циститах цефподоксим вважається препаратом другої лінії з огляду на високий ризик резистентності — цистит може бути викликаний вихідною нечутливістю мікрофлори. Його призначення обґрунтоване тільки після бактеріологічного аналізу сечі з визначенням чутливості до антибіотиків.
Це важливо!
Бета-лактамази (β-лактамази) — це група бактеріальних ферментів, які здатні розривати бета-лактамне кільце деяких антибіотиків (пеніцилінів, цефалоспоринів), за рахунок чого ці бактерії отримують механізм резистентності до даних груп антибіотиків.
Ще одним питанням, що вимагає розгляду, є проведення ступінчастої антибіотикотерапії («sequential therapy», «step-down therapy», «deescalation therapy») при тяжкому перебігу запальних процесів. В цьому випадку терапія повинна починатися з парентерального введення ефективного антибіотика, а при поліпшенні клінічного стану пацієнта переводять в максимально короткі терміни на пероральний шлях прийому цього ж препарату (ступенева терапія) або допускається перехід на пероральне введення антибіотика іншої групи, що отримало назву «ступінчаста послідовна терапія».
В цьому випадку ЦЕФМА® дитяча суспензія може бути використана не тільки як стартовий антибіотик при лікуванні респіраторних бактеріальних інфекцій, але і як компонент ступінчастої терапії, яка була розпочата парентеральними цефалоспоринами ІII покоління (цефтриаксон, цефотаксим).
Високий профіль безпеки, хороша переносимість дітьми, відсутність необґрунтованої психологічної травми від ін’єкцій – все це підвищує якість життя дитини та дозволяє використовувати лікарський препарат ЦЕФМА® дитяча суспензія в практиці сучасної амбулаторної та стаціонарної педіатрії.
Дозозалежність антибіотику
Лікарський препарат ЦЕФМА® дитяча суспензія випускається у флаконах по 100 мл, 5 мл оральної суспензії містять цефподоксиму проксетилу 52,219 мг, що відповідає 40 мг цефподоксиму.
Суспензію можна застосовувати для лікування дітей, починаючи з 4 тижнів до 12 років. Для новонароджених віком до 28 днів та немовлят віком від 4 тижнів до 3 місяців з нирковою недостатністю лікування препаратом не рекомендується, оскільки такий досвід відсутній (інструкція МОЗ України) [3].
ЦЕФМА® дитяча суспензія (цефподоксиму проксетил) — це єдина суспензія цефподоксиму з шприцем-дозатором. Суспензія має градуйований шприц (10 мл) з поділками 0,5 мл для забезпечення точної дози. Рекомендована доза для дітей становить 8 мг/кг/добу 2 рази на добу. Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально залежно від показань і клінічної ефективності препарату.
Це важливо!
Найбільш активними антибактеріальними засобами при лікуванні інфекцій респіраторного тракту, викликаних H. influenzae, є цефподоксим (98,9 %) і цефтибутен (95,3 %). Навпаки, інші цефалоспорини, такі як цефіксим, менш ефективні, ніж цефподоксим [5].
При призначенні ЦЕФМА® дитячої суспензії необхідно враховувати препарати, які пацієнт приймає постійно чи тривалими курсами. Так, антацидні препарати та блокатори Н2-рецепторів знижують абсорбцію препарату.
Додавши до всього бездоганну європейську якість та простоту застосування, ЦЕФМА® дитяча суспензія надовго стане препаратом вашого вибору в лікуванні різної бактеріальної патології у педіатричних аспектах.
Критерії та терміни оцінки ефективності антибактеріальної терапії
Первісну оцінку ефективності лікування слід проводити в терміни від 48 до 72 годин після початку антибактеріальної терапії, орієнтуючись на динаміку проявів синдрому системної запальної реакції і симптомів інтоксикації. До цього часу стартову емпіричну терапію міняти не слід. Виняток становлять випадки швидко прогресуючого погіршення стану пацієнта або отримання результатів мікробіологічного дослідження, які потребують корекції антибактеріальної терапії.
Корекцію емпіричного режиму антибактеріальної терапії слід проводити через 48–72 год. після початку лікування при відсутності клінічного поліпшення.
Підбиваючи підсумки, слід ще раз підкреслити, що до лікування антибіотиками потрібно ставитися як до будь-якої іншої терапії: не боятися і не займатися самолікуванням, а застосовувати тільки під наглядом лікаря з урахуванням показань і протипоказань та відповідати критерію «призначений на підставі досвіду».
Ретельно вивірена формула лікарського препарату ЦЕФМА® дитяча суспензія дозволяє йому мати такі переваги:
-
- широкий спектр антибактеріальної дії;
- достовірні дані про клінічну ефективність;
- безпечний профіль;
- європейська якість;
- градуйована дозозалежність;
- простота використання;
- відсутність психологічної травми;
- усунення додаткових витрат на введення парентеральних форм;
- можливість лікування в домашніх умовах.
ЦЕФМА® дитяча суспензія — оптимальний вибір сучасної педіатрії!
Перелік використаних літературних джерел
-
- Ващук В.В., Хомченко Т.В., Морозович О.М., Герич Г.І. Застосування цефалоспоринів III–IV покоління у сучасних умовах та засади раціональної антибіотикотерапії: особливості та труднощі у виборі відповідного препарату. Тематичний номер «Хірургія, Ортопедія, Травматологія» № 2 (24), травень 2016 р. с. 14–16.
- Волосовец А.П. и др. 2011. Результаты многоцентрового исследования Цеф-Просто (цефподоксима проксетил в стартовой терапии внебольничной пневмонии у детей) в Украине. Здоровье Ребенка. 2 (29).
- Інструкція для медичного застосування. Державний реєстр лікарських засобів України http://www.drlz.com.ua/. Цефма дитяча суспензія UA/18064/01/01 — порошок для оральної суспензії, 40 мг/5 мл, по 50 або 100 мл у флаконі.
- Кривопустов С.П. Сучасний досвід антибіотикотерапії інфекцій органів дихання у дітей: у фокусі уваги проблема антибіотикорезистентності (за матеріалами Сідельниковських читань 2017 року). Новости медицины и фармации. 15 (634) 2017.
- Леженко Г.О., Пашкова О.Є. Обґрунтування раціональної антибактеріальної терапії бактеріальних захворювань респіраторного тракту в дітей. Новости медицины и фармации. 1 (561) 2016. С. 8-10.
- Марушко Ю.В., Гищак Т.В., Шеф Г.Г. Цефподоксиму проксетил у лікуванні гострих бронхітів бактеріальної етіології у дітей // Современная педиатрия. — 2014.4(60):100–105; doi 10.15574/SP.2014.60.100
- Методика визначення та оцінка чутливості мікроорганізмів до антимікробних препаратів. ТОВ «УКРБІО» (заснована на рекомендаціях EUCAST — Європейського комітету з визначення чутливості до антимікробних препаратів). — 2017.
- Нестеровська Л. Роль захищених цефалоспоринів у лікуванні інфекцій нижніх дихальних шляхів. Спеціалізований медичний портал. № 1 (470). — Січень, 2020. — с. 42.
- Ткаченко Н. Гострий бактеріальний риносинусит у дітей і дорослих // Рациональная фармакотерапия. — 2014. — № 1 (30). — С. 66–70.
- Тяжка О.В. та ін. 2011. Застосування цефподоксиму проксетилу в дитячій практиці. Здоровье Украины. Педиатрия. Тематич. номер: 41–42.
- Цюпа І. Раціональна антибіотикотерапія в епоху антибіотикорезистентності. За матеріалами майстер-курсу PedSMART «Антибіотики в педіатрії». Тематичний номер «Педіатрія» №1 (48), березень 2019 р.
- Hamilton-Miller, J.M.T. Development of the semi-synthetic penicillins and cephalosporins. International Journal of Antimicrobial Agents 31 (3): 189–192. PMID 18248798. doi:10.1016/j.ijantimicag.2007.11.010. (англ.)
- Pahwa R., Rana A.S., Dhimans S. et al. Cefpodoxime proxetil: an update on analytical, clinical and pharmacological aspects. J. Curr. Chem. Pharm. Sc.: 5 (2), 2015, 56–66
4-06-ЦФА-АИГ-0121
Сергій Матвієнко,
лікар-педіатр, кандидат медичних наук