Сучасні аспекти раціонального вибору фотозахисних засобів
Однією зі складових сонячного світла є ультрафіолетове випромінювання, що має хвилі різного діапазону, які поділяються на три типи:UVC 100–280 нм, UVB — 280–315 нм і UVA — 315–400 нм.
Промені типу C небезпечні для організму людини, але вони повністю поглинаються озоновим шаром, що присутній у атмосфері земної кулі. Промені типу B доходять до поверхні Землі в кількості не більше 5 %. Основу всього ультрафіолетового випромінювання, що впливає на шкіру людини, становлять промені типу A (їх кількість складає 95 %). Поєднана дія UVA і UVB призводить до утворення засмаги, а при тривалому перебуванні на сонці до негативних наслідків: гіперчутливість шкіри, пошкодження тканин (опіки), мутація клітин і онкологічні захворювання.
Прихильники сонячних інсоляцій без використання фотозахисних засобів стикаються з втратою пружності шкіри, швидким старінням і, як наслідок, появою зморшок. Тому, рекомендується користуватися сонцезахисними засобами при знаходженні на сонці. Це дозволить уникнути опіків і запобігти фотостарінню шкіри. Фотозахисні засоби не заважають появі бронзової засмаги. Принцип їх дії заснований на нейтралізації агресивного впливу променів A і B ультрафіолетового випромінювання.
Дія фотозахисних засобів полягає в наступному:
- створення ефективних УФ-фільтрів на поверхні шкіри;
- запобігання проникнення небезпечних променів в шари шкіри, знижуючи ризик утворення опіків і онкології;
- хімічне перетворення світлової енергії ультрафіолету в теплову енергію.
Корисний ефект залежить від різновиду форм випуску фотозахисних засобів, складу і інших індивідуальних особливостей використання.
SPF (sun protection factor) характеризує частку випромінювання, яку пропускає обраний косметичний продукт і визначає рівень захисту від впливу шкідливого випромінювання. Скажімо, характеристика «SPF 15» означає, що 1/15 УФ-випромінювання досягне вашої шкіри. Сонцезахисні засоби для обличчя і тіла підбираються виходячи з індивідуальних потреб і типу шкіри. Загально прийнятою класифікацією засобів для засмаги є поділ їх за типом шкіри, для якої вони призначаються: дуже світлої; світлої; нормальної; темної. Людям з блідою і дуже світлою шкірою слід найбільш ретельно ставиться до захисту від ультрафіолетового випромінювання.
Для того щоб зрозуміти, яким значенням SPF повинен володіти застосовуваний сонцезахисний крем, необхідно визначитися з фототипом шкіри (по Фітцпатріку):
Фототип 1. Вже після 10 хвилин перебування на відкритому сонці шкіра таких людей стає червоною. Як правило, це світла шкіра, часто з веснянками. У таких людей зазвичай світле волосся. Їм протипоказана засмага, а сонцезахисний крем повинен бути з SPF не менш ніж 50.
Фототип 2. Це люди з підвищеною чутливістю до активного сонця. У таких людей волосся також світле, а очі — карі або сірі. Після перебування на сонці шкіра стає червоною, однак через кілька днів колір зазвичай змінюється на золотисто-коричневий відтінок. Люди з таким фототипом повинні користуватися кремами з фактором захисту 25–35 одиниць. Такі сонцезахисні засоби допомагають вирівнювати тон засмаги без негативних наслідків
Фототип 3. У таких людей досить темне волосся, карі або коричнево-зелені очі, а шкіра навіть в зимовий час має трохи смаглявий відтінок. Для них підійдуть сонцезахисні засоби з індексом 15–25.
Фототипи 4–6. Це люди зі смаглявою шкірою, які майже не обгорають на сонці. В даному випадку достатньо буде мінімального захисту.
Засоби з інтенсивним захистом і показниками SPF не менше 35 рекомендовано також тим, кому важко домогтися рівної засмаги й доводиться тривалий час перебувати на сонці. Креми з інтенсивним захистом запобігають появі опіків і ознак передчасного старіння, але їх повинно наносити на поверхню шкіри кожні 2 години.
Креми для нормальної шкіри (SPF від 15 до 25) є найбільш розповсюдженою категорією в цій товарні групі. Їх вплив полягає, окрім захисту шкіри від опіків, ще в наданні тонізуючих і регенеруючих властивостей. Сучасні фотозахисні засоби легко наносяться на шкіри, не залишають білих слідів й плівки на поверхні шкіри, тому підходять для щоденного використання в якості основи під макіяж. Рекомендуються людям зі злегка смаглявою шкірою і темним відтінком волосся. Смаглявим людям достатньо використовувати засоби з показниками SPF не більше 15. Такі засоби потрібні більш для підтримки еластичності шкіри і запобіганню появи зморшок. Завдяки легкій текстурі вони швидко проникають в епідермальний шар і оберігають шкіру від шкідливого впливу УФ-променів.
Параметри вибору сонцезахисного крему
При виборі важливо правильно підібрати крем, щоб він підходив під конкретний тип шкіри. В іншому випадку корисна дія буде мінімальною. До критеріїв вибору відносять: ступінь захисту від УФпроменів; наявність і природу походження фізичних і хімічних фільтрів та їх комбінацій; водостійкість; консистенцію; додаткові активні речовини для зволоження і зміцнення пружності шкіри.
На упаковці крему зазвичай вказується захист від ультрафіолетового випромінювання у вигляді відомої всім споживачам абревіатури SPF, що означає показник захисту від UVB. Також може з’являться маркування PA + або PPD, або «UVA в кружечку». Це маркування означає, що фотозахисний засіб має показник захисту від UVA. Згідно рекомендаціям Європейської комісії, сонцезахисні засоби повинні мати PPD не менш 1/3 від заявленого SPF і критичну довжину хвилі більш ніж 370 нм., тоді продукт може бути віднесений до категорії сонцезахисних засобів широкого спектру дії. У відомих аптечних марок значення індексу PPD значно вище, ніж декларується вимогами Європейського стандарту. Наприклад, в деяких засобах LaRoche-Posay значення індексу PPD доходить до 42 одиниць.
Фізичні та хімічні фільтри захищають від конкретних різновидів УФ-променів. Дія фізичних фільтрів основана на відображенні УФ випромінювання як типу А, так і типу В з поверхні шкіри. В якості фізичних фільтрів до складу сонцезахисних засобів найчастіше входять діоксид титану, оксид цинку, похідні силіконів. Дія хімічних фільтрів основана на поглинанні УФ випромінювання, переважно типу А з перетворенням їх світлової енергії ультрафіолету в теплову енергію. До цих речовин відносяться: ефіри саліцилової, бензойної, метоксикоричної кислот та інші. Фільтри грають важливу роль. Якщо на сонці планується проводити багато часу, необхідно приділяти велику увагу безпеці при інсоляціях і використовувати засоби широкого спектру дії із захистом від UVA і UVB
До корисних додаткових біологічно-активних речовин відносять в першу чергу вітаміни A, B, C, F. Вони зміцнюють пружність і зволожують шкіру та надають антиоксидантну дію. До небажаних добавок відносять спирт етиловий, парабени, оксібензон та інші.
Важливим параметром є водостійкість. Навіть якщо не планується купання у воді, людина пітніє на сонці. Хороші показники водостійкості гарантують тривалий вплив, в іншому випадку корисний ефект пропаде вже через 15-20 хвилин. Звертайте увагу на показники водостійкості — чим вище, тим краще. Такий крем не буде зайвим, тому що він береться з собою на прогулянки і пляж. Для пляжного відпочинку і активного проведення часу вибирайте водостійкий крем від сонця. Якщо придбали неводостійкий засіб — не забувайте про повторне нанесення після купання або активного потовиділення.
Інтенсивний захист є важливим також на перших порах, коли шкіра ще не покрилася засмагою. Це дозволить уникнути опіків і гіперчутливості. Пам’ятайте, що діти також мають чутливу шкіру, тому їм потрібні засоби з інтенсивним захистом (SPF не менш ніж 50). Якщо крем планується купити для щоденного застосування під час прогулянок або для не тривалого перебування на пляжі, тоді підійдуть стандартні засоби з SPF від 10 до 25.
Будь який сонцезахисний крем буде неефективним, якщо його неправильно використовувати. Слід враховувати, що сонцезахисним засобам потрібен час для епідермального проникнення, тому слід наносити їх за 15–20 хвилин до виходу на вулицю. Необхідне рівномірне нанесення на поверхню шкіри. Для цього умовно розділіть шкіру на ділянки і ретельно обробляйте кожну з них, не пропускаючи жодного сантиметра. Також, необхідно перевірити термін придатності засобу. Не використовуйте крем з вичерпаним терміном придатності. Він не тільки втрачає свою ефективність, але і може викликати алергічну реакцію. Непридатний також торішній крем, що зберігався в негерметичній упаковці.
Кожний фотозахисний засіб має проходити клінічні випробування, які підтверджують його безпеку. В першу чергу це стосується гіпоаллергенності. В іншому випадку людина буде відчувати сухість, печію, подразнення шкіри.
Проаналізувавши номенклатуру фотозахисних засобів серед товарів аптечного асортименту та спираючись на зазначені критерії вибору препаратів даної спрямованості дії, а також досвід використання фотозахисних засобів у досліджуваних груп добровольців, для ефективного використання в якості препаратів фотозахисної дії, можна рекомендувати засоби ТМ LaRoche-Posay.
Для чутливої і схильної до алергії на сонячне випромінювання шкіри обличчя, відмінно підходить ультра-легкий флюїд La Roche-Posay Anthelios XL Ultra-light Fluid SPF 50+. Даний засіб перешкоджає появі пігментації, що виникає під впливом сонячного випромінювання (фотосенсибілізація, пігментація при вагітності та ін.) Дуже високий, комплексний, фотостабільний рівень захисту від UVA / UVB променів. Посилений захист SPF 50 + від UVAпроменів (PPD вище Європейських рекомендацій) завдяки запатентованій системі фільтрів Mexoplex® в поєднанні з термальною водою La Roche-Posay, що має заспокійливі та антиоксидантні властивості. Високий рівень водостійкості. Не містить запашних речовин і парабенів. Нова ультра-легка текстура. Під час застосування флюїд не помітний на обличчі: не липкий, не залишає білих слідів, миттєво поглинається. Не чинить комедогенної дії. Шкіра надійно захищена від сонячних опіків, алергічних реакцій на сонце, а також руйнування клітин UV-променями протягом тривалого часу. Підходить для щоденного використання в якості основи під макіяж.
Ідеальний фотозахист для сухої, схильної до почервоніння шкіри забезпечує молочко для обличчя і тіла La Roche-Posay Anthelios XL. Також воно є ефективним при прийомі фотосенсибілізуючих медикаментів, при знаходженні в регіонах з високою інсоляцією. Інноваційна система сонячних фільтрів Mexoplex і екстракт Сенни Алати забезпечують посилений фотостабільний захист від негативного впливу UVA / UVB променів. Засіб відповідає більш суворим вимогам, ніж Європейський стандарт, для попередження негативного впливу UVA променів на шкіру. Містить термальну воду La Roche-Posay, багату селеном — природним антиоксидантом. Рекомендації по використанню: наносите засіб кожні дві години при тривалому знаходженні на сонці. Підходить для сухої і / або реактивної шкіри. Для шкіри схильної до сонячної непереносимості при сильному сонячному випромінені.
La Roche-Posay Anthelios Ultra для шкіри навколо очей — препарат призначений для зменшення подразнення переорбітальної зони. Мінімалістична формула без компромісів в захисті. Із захисною упаковкою. Засіб призначено для дуже високого і фотостабільного захисту широкого спектру від UVA / UVB випромінювання.
Гама фотозахисних засобів La Roche-Posay Anthelios розроблена для дорослих і дітей, складається з 15 найменувань різноманітних форм випуску, що призначені для використання на різних ділянках обличчя та тіла.
Література
- К.О. Бардова Необхідність використання фотозахисту у пацієнтів із гіперчутливою шкірою // Український журнал дерматології, венерології, косметології , № 1 (60), — С. 104
- Dadashi , Dehghanzadeh R. Investigating incidence of bacterial and fungal contamination in shared cosmetic kits available in the women beauty salons //Health Promot. Perspect. 2016. Vol. 6. № 3. P. 159–163.
- Solano Melanins: Skin Pigments and Much More — Types, Structural Models, Biological Functions, and Formation Routes/ F. Solano // New Journal of Science. Vol. 2014, Art. ID 498276, 28 p.
- Poon, Terence C. Prevention of Immunosuppression by Sunscreens in Humans Is Unrelated to Protection from Erythema and Dependent on Protection from Ultraviolet A in the Face of Constant Ultraviolet B Protection / Terence S.C. Poon, Ross StC. Barnetson, Gary M. Halliday // J. Invest. Dermatol. 121. р. 184–190.
Про авторів
Башура Олександр Геннадійович: доктор фармацевтичних наук, професор, завідувач кафедрою косметології і аромології НФаУ;
Шмелькова Катерина Сергіївна: кандидат медичних наук, доцент кафедри косметології і аромології НФаУ;
Кран Олександра Сергіївна: кандидат фармацевтичних наук, старший викладач кафедри косметології і аромології НФаУ;
Мартинюк Тетяна Віталіївна: кандидат фармацевтичних наук, доцент кафедри косметології і аромології НФаУ.