Місяць iз життя університету
Квітень — пора цвітіння та весняного розвою у природі. А в Національному фармацевтичному університеті це пора плідної роботи, розквіту наукової та навчальної діяльності, народження нових ідей. Грандіозними за своїм задумом та рівнем проведення стали квітневі заходи, з якими і пропонуємо ознайомитися.
Турбота про працевлаштування випускників — пріоритет роботи НФаУ
Фармація — стратегічна галузь України, яка обов’язково має бути забезпечена кваліфікованими кадрами. Національний фармацевтичний університет — лідер фармацевтичної освіти в Україні — готує справжніх фахівців і, звичайно, зацікавлений в тому, щоб вони отримали гідне місце роботи. З цією метою відділ практики та сприяння працевлаштуванню НФаУ, викладачі та адміністрація НФаУ спільно з Харківським обласним центром зайнятості щорічно проводять профорієнтаційний тиждень. Як зазначає ректор НФаУ, академік НАН України В.П. Черних, безробітних фармацевтів та провізорів немає. Професії, пов’язані з найважливішою складовою життя людини — здоров’ям — завжди затребувані. Зважаючи на те, що якість фахових знань — основа філософії підготовки фахівців НФаУ, то випускники університету легко знаходять собі роботу, і в цьому їм допомагає рідний ВНЗ.
14–18 квітня 2014 року в рамках профорієнтаційно-го тижня «Впевнений крок у професійне майбутнє» студенти НФаУ мали можливість відвідати семінари-практикуми, лекції та тренінги, які допомогли ознайомитися із вимогами ринку праці, технікою пошуку роботи, навчитися складати ідеальне резюме тощо. Загалом фахівцями Харківського обласного центру зайнятості, ТОВ «SV Trade», тренінг-центру туристичного бізнесу Євразії «РАБОТА МЕЧТЫ», групи компаній «Лекхім», інтернет-служби «Работа в Харькове», ТОВ «Серв’є-Україна», ТОВ «Фармастор» (мережа аптек «Аптека Доброго Дня»), психологічної служби НФаУ було проведено 11 семінарів-практикумів, лекцій та тренінгів. У програмі до се-мінарів-практикумів за матеріалами Харківського обласного центру зайнятості було подано вимоги до структури резюме, за матеріалами сайту «Работа в Харькове» — шаблони резюме, за матеріалами сайту «rabota.ua» — рекомендації, як скласти ідеальне резюме. Майбутні фахівці отримали цінну інформацію про джерела пошуку роботи, основні правила складання резюме, проведення телефонної розмови з роботодавцем; підготовку до співбесіди з роботодавцем, стандартний набір фраз, до яких треба бути готовим; як правильно поводитися на співбесіді з роботодавцем. Відвідавши лекцію групи компаній «Лекхім», студенти ознайомилися з важливими технологічними аспектами виробництва стерильних лікарських препаратів на АТ «Лекхім», отримали інформацію про основні технологічні процеси, які запроваджені на виробництві.
Важливим завданням у навчанні майбутніх провізорів та інших працівників фармацевтичного сектору є практична підготовка. Кожного року студенти НФаУ різних курсів та спеціальностей мають можливість пройти практику у провідних фармацевтичних компаніях, аптечних установах, лікувальних закладах як в Україні, так і за кордоном. Багато іноземних студентів, частка яких є вагомою у НФаУ, отримують досвід роботи на батьківщині, тим самим забезпечуючи собі успішне працевлаштування.
Саме для того, щоб підбити підсумки практики, обмінятися досвідом та розширити спектр можливих місць майбутнього працевлаштування, з 2009 року на кафедрах університету, які керують практичною підготовкою студентів, проходять підсумкові заходи щодо результатів практики студентів. Вони проводяться спільно з представниками баз практики та керівниками практики. З 2014 року загальноуні-верситетська конференція набула статусу науково-практичної: учасники представляють не лише доповіді за результатами практики, а й фрагменти наукових досліджень викладачів, роботодавців, студентів.
Традиційним проведенням конференції позначений і поточний рік: 16 квітня в рамках профорієнтаційного тижня «Впевнений крок у професійне майбутнє» у НФаУ відбулася науково-практична конференція «Актуальні питання практичної підготовки студентів НФаУ в Україні та за кордоном».
На відкритті конференції у привітальному слові перший проректор з науково-педагогічної роботи НФаУ, професор А.А. Котвіцька зазначила:
Усі заходи, які ми проводимо в рамках профорієнтаційного тижня, спрямовані на те, щоб наш випускник був обізнаний, підготовлений і добре себе почував на ринку праці. Вища освіта не може розвиватися як замкнута система, вона включає взаємозв’язок і ВНЗ, і студента, і роботодавця — тих складових, які забезпечують успішне майбутнє фахівця. НФаУ завжди підтримує співпрацю як з іншими ВНЗ, так і з практичною фармацією: наша робота побудована таким чином, щоб почути думку роботодавців та відстежувати вимоги ринку праці, які висуваються до випускників».
Під час конференції учасникам були представлені доповіді керівників та представників баз практики з питань вимог роботодавців до системи професійних знань, особистісних якостей та професійних навичок майбутнього фахівця; розширення участі роботодавців в організації практики; молодіжних програм розвитку; поглиблення зв’язків між освітою і практикою.
Практика під час навчання — необхідна складова системи освіти. Часто постає питання ефективної практичної підготовки провізорів в умовах аптеки, адже занурення студентів у робочий процес потребує зусиль і часу працівників аптеки і не завжди сприятливе для роботи підприємства. Тому колектив аптеки №1 клінічної лікарні «Феофанія» у м. Київ проводить телемости в режимі онлайн — особливий вид діяльності для обміну досвідом зі студентами ВНЗ. О.І. Красуля, кандидат фармацевтичних наук, яка здобула науковий ступінь саме у НФаУ, завідувач аптеки №1 клінічної лікарні «Феофанія» розповідає:
Теорія, яку студенти отримують у стінах університету, є фундаментом для практики, але те, що людина робить власноруч, залишається в пам’яті довше. З практики формується досвід, і саме з цією метою наш структурний підрозділ лікарні «Феофанія» проводить телемости в режимі онлайн, демонструючи виготовлення лікарських засобів в умовах аптеки. За останній рік відбулися демонстрації виготовлення, контролю якості, фасування та відпуску порошків, настойок, відварів та супозиторіїв.
По завершенню цього заняття студенти мають мож-ливість поставити питання до провізорів та асистентів й отримати відповідь. Така співпраця робить процес рецептурного виготовлення ліків більш зрозумілим, ближчим до наших студентів. Наш аптечний заклад дотримується принципу: якщо людина хоче, то її навчать».
Вітчизняні та іноземні студенти у доповідях на пленарному засіданні розглядали сучасні вимоги роботодавців до компетентнісної моделі провізора, питання ролі практики у підготовці майбутнього конкурентоспроможного фахівця; формування практичних навичок у професійній підготовці майбутнього фахівця.
Робочими мовами конференції були українська, російська й англійська.
Продовжився профорієнтаційний тиждень «Ярмарком вакансій НФаУ — 2015», який відбувся 17 квітня 2015 року.
Ярмарок вакансій — так само традиційний захід у стінах НФаУ, на який з кожним роком приходить все більше студентів НФаУ і Коледжу НФаУ. На ярмарку майбутні випускники можуть ознайомитися з вакансіями провідних фармацевтичних компаній України та Харкова, знайти перше місце роботи або тимчасове — на неповний робочий день, суміщаючи роботу з навчанням.
На урочисте відкриття Ярмарку вакансій завітали представники ректорату, завідувачі кафедр, керівники структурних підрозділів, співробітники НФаУ та почесні гості — Я.М. Кашуба, голова Державної служби зайнятості (керівник Центрального апарату), Ю.О. Світлична, заступник голови Харківської облдержадміністрації, В.Л. Міненко, директор Харківського обласного центру зайнятості.
Перший проректор з науково-педагогічної роботи НФаУ, професор А.А. Котвіцька на відкритті Ярмарку привітала учасників і гостей:
«Колектив університету відповідально ставиться до своєї місії — готувати кадри для фармацевтичного сектора галузі охорони здоров’я. Наш університет має статус Національного, і ми пишаємося тим, що серед наших випускників немає безробітних.
Нехай наш ярмарок вакансій, який є славетною традицією Національного фармацевтичного університету, пройде в атмосфері конструктиву, взаємодії науки, освіти, практичної фармації. Нехай наші пацієнти та все населення України завжди буде забезпечене освіченими кадрами і якісними ліками».
Ю.О. Світлична, звертаючись до студентів фармацевтичного університету, зазначила:
Харків — це місто студентства, Харків — молодий та енергійний, і ви це доводите своїм потенціалом. Я бажаю вам реалізуватися у професії.
Повірте, що керівництво Харківської облдерж-адміністрації всіляко підтримує і розвиває сферу освіти. Ми розробляємо концепцію розвитку середньої та вищої школи. Сподіваюся, ваш навчальний заклад приєднається до цієї роботи. Ми будемо працювати над новими проектами, які допоможуть вам реалізуватися як особистостям, знайти перспективну і добре оплачувану роботу».
Цьогоріч на Ярмарку вакансій, проведеному за підтримки Харківського обласного центру зайнятості, було представлено 400 вакансій від 19 роботодавців найбільших фармацевтичних підприємств і холдингів. У ньому взяли участь ПФ «ГАММА-55» Аптечна Мережа 9-1-1, ТОВ «Мед-сервіс Харків», ТОВ «АЕ-КОМ», ТОВ «Фармастор» мережа «Аптека Доброго Дня», ТОВ «Прана-Фарм», «Аптека №1», «ЭкономАптека», аптеки «ВАШ КОНСУЛЬТАНТ» групи компаній ВК, ТОВ «ЛЕРС», холдинг «Юніфарма», ТОВ «Аптека № 9», ТОВ «Кусум Фарм», ПАТ «Технолог», TOB «Серв’є-Україна», ПАТ «Сан ИнБев Україна», TOB «Смарт Вендер Трейд», Німецький Інститут — «Deutsches Institut», освітня агенція Studex LLC, ТОВ «Глобал Білгі», тренінг-центр «Работа мечты», інтернет-служба «Работа в Харькове».
За результатами Ярмарку вакансій був проведений круглий стіл, організатори та учасники підбили підсумки роботи проектів, спрямованих на успішне працевлаштування студентів НФаУ та Коледжу НФаУ.
Завершився комплекс заходів профорієнтаційного тижня «Ярмарком спеціальностей — 2015», що пройшов 18 квітня та адресувався майбутнім студентам.
Кожного абітурієнта, який приїхав на Ярмарок спеціальностей, чекало безліч цікавих заходів, підготовлених Національним фармацевтичним універ-ситетом, зокрема екскурсії в Музей історії фармації, спорткомплекс НФаУ, на кафедри.
Відвідали Ярмарок спеціальностей школярі, студенти коледжів та їхні батьки, а також випускники ВНЗ, які хочуть отримати другу вищу освіту. У рамках проекту гості НФаУ мали змогу отримати вичерпну інформацію про спеціальності, які користуються попитом на ринку праці. Тим юнакам та дівчатам, котрі ще не визначилися з майбутньою професією, співробітники Харківського обласного центру зайнятості, що надав підтримку в організації заходу, за допомогою профорієнтаційних тестів допомагали виявити схильності до того чи ін-шого фаху.
У Ярмарку спеціальностей взяли участь майже 200 абітурієнтів із Харківської, Донецької, Жито-мирської, Луганської, Сумської, Вінницької областей, а також із різних районів Харкова.
Молоді вчені — рушії науки
Наукова робота — вагомий вектор розвитку уні-верситету. Проректор з наукової роботи НФаУ, професор А. Л. Загайко підкреслює:
Розвиток наукової діяльності сьогодні є пріо-ритетним завданням для кожного ВНЗ. Згідно з новою редакцією Закону України «Про вищу освіту» вже наступного навчального року буде збільшено наукове навантаження для викладачів. Тому активна участь у роботі СНТ, публікація тез та статей — все, що зараз складає злагоджену наукову систему НФаУ — буде нормуватися і ретельно відстежуватися.
На сучасному етапі ми продовжуємо вдосконалення кожної ланки наукового процесу. Адже, по-перше, якість наукової діяльності — це вагома складова рейтингу ВНЗ. По-друге, надзвичайно важливо продовжувати підтримку практичного спрямування наших досліджень, тому що успішне впровадження нових ефективних та безпечних лікарських препаратів — це і шлях до вирішення проблеми імпортозаміщення, і джерело фінансування майбутніх досліджень за рахунок комерціалізації патентів. У складі НФаУ працює 8 науково-дослідних лабораторій і заплановано відкриття нових — з питань фармакогенетики, нанотехнологій. Зараз ми розробляємо плани щодо наукової практики студентів на їх базі.
Таким чином, у НФаУ є міцне підґрунтя та значний потенціал для розвитку науки. Сьогодні маємо багато нових ідей, які науково-дослідна частина разом з Радою молодих вчених та студентським науковим товариством завдяки підтримці ректора, академіка НАН України В.П. Черних обов’язково реалізує».
2008 року при МОЗ України була створена Рада молодих вчених. ВНЗ медичного профілю, звичайно ж, долучилися до процесу інтеграції наукової діяльності. У 2011 році у НФаУ була створена Рада молодих вчених (РМВ). Сьогодні РМВ — потужне співтовариство молодих людей, об’єднаних неординарними ідеями та бажанням працювати на науковій ниві.
23 квітня 2015 р. НФаУ спільно з Радою молодих вчених НФаУ, яка сьогодні налічує понад 225 молодих науковців, та Студентським науковим товариством НФаУ, яке об'єднує майже 800 членів, провів Міжнародну науково-практичну конференцію молодих вчених та студентів «Актуальні питання створення нових лікарських засобів».
У привітальному слові на відкриття конференції ректор НФаУ, академік НАН України В.П. Черних зазначив:
Мені дуже приємно, що в нашому університеті відбуваються такі щорічні конференції. Особливість цих конференцій полягає в тому, що ми проводимо їх англійською мовою. Чому ми обрали такий шлях? Так, сьогодні без знання англійської мови науковець може працювати у стінах вищих навчальних закладів та науково-дослідних інститутів, але тільки у своїй державі. А «замикатися» тільки у своїй країні — це помилка, і в науковому плані практично ніякого розвитку бути не може. Без спілкування з ученими всього світу складно зробити вагомий внесок у розвиток науки, тим більше у світлі сучасної глобалізації. Відверто кажучи, коли ти за кордоном і ти «немовля», це просто дискредитація і вищого навчального закладу, і країни, і, врешті, самого себе.
Приємно те, що сьогодні під час конференції наповнюваність аудиторії настільки щільна, що ніде немає вільного місця. Наша молодь цікавиться наукою, бачить перспективні шляхи її розвитку і бажає поділитися своїми напрацюваннями з іншими».
Конференція була присвячена ознайомленню з розробками видатних вчених та їх обговоренню, питанням можливостей обміну досвідом, науковими задумами та ідеями. На форумі учасникам були презентовані результати роботи молодих науковців, студентів, лікарів.
Серед пріоритетних напрямів роботи конференції: синтез біологічно-активних сполук і створення на їхній основі лікарських субстанцій; стандартизація ліків, фармацевтичний та хіміко-технологічний аналіз; вивчення рослинної сировини та створення фітопрепаратів; сучасна технологія ліків та екстемпоральна рецептура; біотехнологія у фармації; доклінічні дослідження нових лікарських засобів; фармацевтична опіка рецептурних та безрецептурних лікарських препаратів; доказова медицина; організація та еко-номіка в фармації, маркетинговий менеджмент та фармакоекономіка на етапах створення, реалізації та використання лікарських засобів; управління якістю у галузі створення, виробництва й обігу лікарських засобів; фармацевтичне право, судова та доказова фармація; основи педагогіки та психології; філологія.
У межах заходу відбулася лекція майстер-класу «Плацебо — право на життя» академіка Національної академії наук України, ректора Національного фармацевтичного університету В.П. Черних.
На пленарному засіданні конференції учасники заслухали 12 доповідей. У роботі секційних засідань взяли участь близько 550 молодих науковців та студентів.
Серед учасників молодіжного форуму були представники вищих навчальних закладів України та держав СНД, а також громадяни Латвії, Марокко, Лівії, Ірану, Литви, Тунісу та ін.
За результатами ХХІІ Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених та студентів «Актуальні питання створення нових лікарських засобів» видано збірник тез доповідей англійською мовою.
Завершився квітень, який приніс НФаУ нові імена в науці, нові перспективи розвитку та напрямки співпраці. Впевнені: заходи, які стали вже традиційними, принесуть нашому університету та фармації високі здобутки вже наступного року, а поки що спостерігатимемо за невпинним поступом співробітників та студентів НФаУ.
Sapere aude! Олена Стратілат